CGTN: infrastruktura, szczepionki i przestrzeń kosmiczna: chińsko-arabska współpraca w obszarze naukowo-technologicznym

PEKIN, 12 grudnia 2022 r. /PRNewswire/ — W ramach Inicjatywy Pasa i Drogi (ang. Belt and Road Initiative – BRI) współpraca chińsko-arabska w dziedzinie infrastruktury, przestrzeni kosmicznej i zdrowia jest nieustannie rozwijana w sposób zrównoważony.

Chiny zobowiązały się do przyspieszenia rozwoju chińsko-arabskiego międzyrządowego mechanizmu współpracy w zakresie innowacji naukowo-technologicznych.

Kraj będzie realizował więcej projektów partnerskich i dążył do dalszego rozwoju możliwości naukowo-technologicznych państw arabskich.

Stadion Lusail: pierwszy zbudowany przez Chińczyków obiekt Mistrzostw Świata

Stadion Lusail, główny obiekt tegorocznych Mistrzostw Świata w piłce nożnej, został zbudowany przez spółkę China Railway Construction Corporation występującą w charakterze głównego wykonawcy.

Stadion, którego bryła przypomina tradycyjną misę na owoce palmy daktylowej lub glazurowaną latarnię, będzie gospodarzem finału Mistrzostw Świata, zaplanowanego na 18 grudnia.

Po raz pierwszy chińska firma zbudowała obiekt mundialu, który widnieje na nowym katarskim banknocie o nominale 10 riali.

„Stadion Lusail jest zdecydowanie największym na świecie, najbardziej zaawansowanym i najbardziej kompleksowym profesjonalnym stadionem piłkarskim, zbudowanym zgodnie ze standardami FIFA” – powiedział w rozmowie z China Media Group (CMG) Li Chongyang, szef zespołu inżynierskiego po stronie chińskiej.

Jak podkreślił w rozmowie z CGTN Hassan Al Thawadi, sekretarz generalny Najwyższego Komitetu Kataru ds. Dostaw i Dziedzictwa na potrzeby Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej FIFA 2022, Stadion Lusail, który może pomieścić 80 tys. widzów, pokazuje możliwości techniczne i poziom usług chińskich przedsiębiorstw.

Projekty szczepionek opracowane wspólnie przez Chiny i ZEA

Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) pomogły Chinom w badaniach klinicznych nad szczepionką przeciw COVID-19, a następnie ustanowiły linie produkcyjne.

W 2020 r. ZEA zatwierdziły rejestrację inaktywowanej szczepionki opracowanej przez chiński Sinopharm.

„ZEA były pierwszym krajem, który wykazał zainteresowanie chińską szczepionką – powiedział w rozmowie z CGTN Ali Obaid Al Dhaheri, ambasador ZEA w Chinach. – Zakład produkcyjny może wytworzyć 200 mln dawek rocznie. Ta szczepionka nie jest dla ZEA czy dla Chin, tylko dla reszty świata”.

Współpraca w przestrzeni kosmicznej

Chiny dążą do pogłębienia współpracy w przestrzeni kosmicznej z krajami uczestniczącymi w BRI.

W dniu 16 marca 2017 r. Chiny i Arabia Saudyjska podpisały protokół ustaleń, dzieląc się danymi naukowymi w ramach współpracy w przestrzeni kosmicznej.

Jak podaje Chińska Narodowa Administracja Kosmiczna, oba kraje przedstawiły wspólnie trzy obrazy księżyca pozyskane dzięki współpracy w ramach misji satelitarnej przekaźnika dla sondy księżycowej Chang’e-4.

W 2018 r. w Tunezji otwarte zostało chińsko-arabskie centrum BDS/GNSS – pierwsze zagraniczne centrum chińskiego systemu nawigacji satelitarnej Beidou (BDS). W 2021 r. współpraca związana z BDS rozszerzyła się na kolejne państwa arabskie, które zgodziły się wdrożyć projekty pilotażowe.

Ponadto krajowy zespół nawigacji satelitarnej z Kuwejtu jest gotowy podjąć współpracę z Chinami.

Link: https://news.cgtn.com/news/2022-12-10/Infrastructure-vaccines-and-space-China-Arab-sci-tech-cooperation-1fDKJNs4QuI/index.html

Zdjęcie – https://mma.prnewswire.com/media/1965838/CGTN_Covid_Vaccine.jpg

SOURCE CGTN

Go to Source