Wystawa obejmuje 171 wspaniałych artefaktów związanych ze starożytnym miastem Dunhuang
HANGZHOU, Chiny, 13 lipca 2023 /PRNewswire/ — 12 lipca 2023 r. Chińskie Narodowe Muzeum Jedwabiu rozpoczęło obchody czwartego Tygodnia Jedwabnego Szlaku, dorocznego wydarzenia, które w tym roku odbywa się pod hasłem: „Jedwabne Szlaki: Długie drogi, wspólne cele”. Najważniejszym punktem wydarzenia jest wystawa tematyczna poświęcona Jedwabnemu Szlakowi, nosząca tytuł: „Konwergencja cywilizacji: Dunhuang na Jedwabnym Szlaku”. Obejmuje ona 171 wspaniałych artefaktów związanych ze starożytnym miastem Dunhuang.
Wystawę podzielono na następujące cztery sekcje: „Polityka, gospodarka i handel Dunhuang w czasach starożytnych”, „Społeczeństwo i życie w Dunhuang w czasach starożytnych”, „Milenijna przyjaźń między Dunhuang a prowincją Zhejiang” oraz „Jaskinie i malowidła ścienne w Dunhuang”, które ukazują wspaniałą przeszłość starożytnego miasta Dunhuang na Jedwabnym Szlaku z różnych perspektyw, w tym m.in. z perspektywy polityki, wojskowości, gospodarki, handlu i życia kulturalnego.
Położone na zachodnim krańcu korytarza Hexi miasto Dunhuang od czasów cesarza Wu z dynastii Han było węzłem komunikacyjnym Jedwabnego Szlaku i bramą do zachodnich regionów, przez którą można było zobaczyć tętniące życiem sceny odwiedzających emisariuszy i podróżujących kupców przepychających się między sobą. Na lądzie i na licznych statkach zawijających do portów żywo interpretowano chińską koncepcję dyplomatyczną pokoju i współpracy, otwartości i inkluzywności, wzajemnego uczenia się i obopólnych korzyści.
Kolejnym atrakcyjnym punktem wystawy jest przygotowana w galerii muzeum symulowana rekonstrukcja Jaskini 285 wchodzącej w skład kompleksu Jaskiń Mogao. Bogata w artystyczne i religijne elementy Jaskinia 285 oddaje ducha nie tylko buddyzmu, ale także taoizmu i braminizmu indyjskiego, żywo obrazując konwergencję wschodnich i zachodnich sztuk religijnych.
Oprócz wystawy w Dunhuang, tegoroczny Tydzień Jedwabnego Szlaku obejmie również serię wykładów Dunhuang Stories, kolorowankę z motywem Jedwabnego Szlaku, wystawę malarstwa pn. „Jedwabne Szlaki w oczach młodych” i wiele innych. Ponadto zorganizowane zostanie Sympozjum Jedwabiu i Jedwabnych Szlaków, które zgromadzi dyrektorów muzeów i badaczy z Francji, Tajlandii, Uzbekistanu, Hiszpanii, Włoch, Węgier i Chin, którzy zostali zaproszeni do wymiany pomysłów i doświadczeń w zakresie nowych trendów w kuratorstwie muzealnym oraz Dunhuang i Jedwabnych Szlaków. W związku z sympozjum, Forum Kuratorów zorganizuje wizyty w różnych muzeach tematycznych w Hangzhou i Ningbo, co pozwoli uczestnikom na zapoznanie się z szeroko uznanymi wystawami i przeprowadzenie specjalistycznej wymiany poglądów z kuratorami.
Zdjęcie – https://mma.prnewswire.com/media/2152711/The_exhibition_gallery.jpg
SOURCE China National Silk Museum