Fórum o rozvoji Tibetu vyzdvihlo výrazné úspěchy

PEKING, 19. července 2023 /PRNewswire/ — Zpráva od China Daily:

Domácí i zahraniční účastníci fóra o rozvoji Tibetu, které se konalo koncem května, ocenili úspěchy, jichž bylo ve všech ohledech dosaženo v Tibetské autonomní oblasti na jihozápadě Číny.

Akce s oficiálním názvem Fórum 2023 o rozvoji čínského Si-cangu byla zahájena 23. května v Pekingu a zaměřila se na novou kapitolu kvalitního rozvoje Tibetu. Si-cang je čínský název Tibetu.

Fórum posloužilo také ke sdílení znalostí pro další rozvoj této autonomní oblasti.

Na jednodenní akci se sešlo více než 150 úředníků a odborníků z různých oblastí a zástupců podniků a mediálních organizací z domova i ze zahraničí.

Australský sinolog Colin Macherras ocenil rozvoj Tibetu v posledních desetiletích. Odkázal se přitom na své zkušenosti z návštěv Tibetu.

Uvedl, že se Tibetu podařilo eliminovat absolutní chudobu a že se výrazně zlepšila jeho infrastruktura a životní úroveň zdejších obyvatel.

Úspěchy při snižování chudoby v Tibetské autonomní oblasti byly na fóru obecně velmi oceněny.

Tibet býval jedinou přilehlou provincií v Číně, která chudobou trpěla. Do konce roku 2019 se zde podařilo dosáhnout historického úspěchu – vymýtit absolutní chudobu a vymanit z ní celkem 628 000 lidí.

Podle oficiálních údajů dosáhl regionální HDP v roce 2022 hodnoty 213,3 miliardy jüanů (29,74 miliardy dolarů), což představuje obrovský pokrok v porovnání s rokem 1959, kdy činil pouhých 174 milionů jüanů.

Před zahájením fóra byli zahraniční účastníci pozváni na prohlídku měst Lhasa a Nyingchi v Tibetu a navštívili celou řadu míst, mezi které patřily vesnice, školy i místní komunity.

Guibe Guillaume, francouzský zaměstnanec společnosti China Petroleum & Chemical Corp, popsal úspěchy v Tibetu jako pozoruhodný úspěch, kterému se „za pouhých několik desetiletí takřka nikdo na světě nedokázal vyrovnat”, a uvedl, že byl během své první návštěvy tohoto regionu překvapen rozvojem místní infrastruktury.

„V nadmořské výšce 5 200 metrů jsem mohl vyřizovat e-maily a chatovat na mobilním telefonu,” konstatoval Guillaume.

Maria Gustava, velvyslankyně Mosambiku v Číně, uvedla, že praktické zkušenosti Tibetu se zmírňováním chudoby a rozvojem venkova dokazují, že ke snížení chudoby je zapotřebí účinné a komplexní plánování.

Úspěch Tibetu při zmírňování chudoby na venkově prostřednictvím zemědělských metod na bázi technologií je inspirací pro rozvojové země jako Mosambik při jejich úsilí v boji proti chudobě a podporu udržitelného rozvoje, uvedla Gustava.

Foto – https://mma.prnewswire.com/media/2156218/mmexport1689584548993.jpg

SOURCE China Daily

Go to Source