CGTN: w jaki sposób Chiny dzielą się swoim rynkiem ze światem?

PEKIN, 8 listopada, 2023 r. /PRNewswire/ — amerykański przedsiębiorca Owen Messick z uśmiechem na twarzy wspomina „zaskakujące” doświadczenie, jakim dla jego firmy była pierwsza edycja targów China International Import Expo (CIIE). „Pamiętam te targi bardzo dobrze. Wywarły całkiem duży wpływ na naszą firmę, ale również na mnie samego”.

Continue Reading

1
1

Jak mówi Messick, jego firma doTERRA zarezerwowała na inauguracyjną edycję CIIE w 2018 r. stanowisko o powierzchni zaledwie 9 m kw. – na próbę. Mimo konieczności działania na tak małej powierzchni amerykańskiej marce olejków eterycznych udało się pozyskać wstępne umowy warte 380 mln juanów chińskich (55,48 mln dolarów amerykańskich).

„Zachęceni efektem rozlania, jaki przyniósł nasz udział w targach, otworzyliśmy regionalną siedzibę w Szanghaju zaledwie miesiąc po rozpoczęciu pierwszej edycji CIIE, a także rozpoczęliśmy budowę fabryki oraz naszego pierwszego zagranicznego laboratorium w Chinach” – powiedział Messick, obecny prezes chińskiego oddziału doTERRA.

Podczas tegorocznej, szóstej edycji CIIE, która odbywa się w dniach 5-10 listopada w Szanghaju, stoisko firmy mierzy już 200 m kw.

Mówiąc o pierwszych targach CIIE, Messick wspomina, że uderzyło go przemówienie inauguracyjne prezydenta Chin Xi Jinpinga.

„Płynęło z niego następujące przesłanie: Chiny są otwarte na świat, zapraszamy zagraniczne przedsiębiorstwa do zakładania działalności w Chinach i odnoszenia tu sukcesów. Myślę, że słowa te naprawdę przekonały wiele firm, w tym nas”.

W liście wystosowanym z okazji 6. edycji CIIE Xi Jinping potwierdził, że jego kraj cały czas stawia na wysokiej jakości współpracę, obiecując, że Chiny będą konsekwentnie tworzyć ku temu warunki, zwiększając otwartość, inkluzywność, zrównoważenie i czerpiąc korzyści płynące z globalizacji gospodarki.

Rynek chiński, rynek dla wszystkich

„Populacja Chin liczy ponad 1,4 mld ludzi, z czego grupę o średnich dochodach tworzy przeszło 400 mln osób, co wiąże się z ogromnym potencjałem popytowym” – to słowa premiera Chin Li Qiang z jego niedzielnego przemówienia podczas ceremonii otwarcia 6. edycji CIIE.

Według niego w ciągu kolejnych 5 lat łączna wartość towarów i usług importowanych do Chin sięgnie 17 bln USD.

Każde państwo, bez względu na jego wielkość i siłę, może skorzystać z okazji wejścia na ogromny rynek Chin, jaką dają targi CIIE. Dobrym przykładem jest znajdująca się na zachodnim wybrzeżu Afryki Gwinea Bissau.

Kraj ten jest jednym z największych na świecie producentów orzechów nerkowca. W branży tej zatrudnionych jest ponad 80% wszystkich pracowników, a udział orzechów nerkowca w eksporcie wynosi przeszło 90%. Produkt ten stanowi więc nie tylko kluczowe źródło dochodu miejscowej ludności, ale również główny element kształtujący rozwój gospodarki kraju.

Podczas zeszłorocznej edycji CIIE firmy z Gwinei Bissau mogły zaprezentować swoje produkty na darmowym stoisku o powierzchni 18 m kw., co otworzyło im drogę na chiński rynek.

Podczas wydarzenia wiele przedsiębiorstw wyraziło duże zainteresowanie branżą orzechów nerkowca w Gwinei Bissau, a część z nich zaczęła planować inwestycje w tym afrykańskim państwie, powiedział Antonio Serifo Embalo, ambasador Republiki Gwinei Bissau w Chinach.

Podczas trwającej edycji CIIE organizatorzy ponownie oferują dodatkowe stanowiska dla wystawców z najmniej rozwiniętych państw, takich jak Gwinea Bissau, aby ułatwić wejście ich produktów na rynek chiński.

Tego typu formuła wsparcia stanowi odzwierciedlenie słów prezydenta Xi. We wspomnianym liście przywódca Chin wyraził nadzieję na to, że targi CIIE będą jeszcze skuteczniejsze jako okno na nowe wzorce rozwojowe, tworząc nowe możliwości dla świata związane z dalszym rozwojem Chin, a także jako platforma dla wysokiej jakości współpracy, w ramach której cały świat może czerpać z korzyści z gigantycznego rynku Chin.

Współpraca korzystna dla wszystkich

W swoim liście Xi zauważył, że tempo ożywienia gospodarczego na świecie jest niewystarczające, przez co konieczna jest solidarność i współpraca wszystkich państw. Wyraził przy tym nadzieję, że targi CIIE będą odgrywać większą rolę w wymianie towarów i usług z całego świata, sprzyjając większemu otwarciu światowej gospodarki i płynącym z niego korzyściom dla wszystkich państw.

Podczas Forum Pasa i Szlaku na rzecz Współpracy Międzynarodowej, które odbyło się w zeszłym miesiącu, prezydent Chin podkreślił, że współpraca korzystna dla wszystkich stanowi prostą drogę do sukcesu.

Targi CIIE stały się ważnym oknem na rynek chiński dla wystawców z państw partnerskich Inicjatywy Pasa i Szlaku (Belt and Road Initiative – BRI), przynosząc wielostronne korzyści.

W 6. edycji wydarzenia bierze udział ponad 1,5 tys. przedsiębiorstw z państw partnerskich, a łączna powierzchnia wystawowa ich stoisk liczy blisko 80 tys. m kw., co stanowi wzrost o 30% w stosunku do zeszłego roku.

„Obserwujemy objawy spowolnienia w procesie globalizacji przejawiające się większym naciskiem wielu państw na konsumpcję krajową wskutek napięć geopolitycznych, barier handlowych i innych czynników – powiedział Kevin Kolevar, wiceprezes ds. polityki globalnej i spraw rządowych w Dow. – Chiny cały czas przy tym sygnalizują swoją otwartość. Kraj ten posiada ogromny potencjał tkwiący w największej na świecie bazie konsumentów”.

Jak zauważył, targi CIIE symbolizują zaangażowanie Chin w globalizację gospodarczą oraz międzynarodową współpracę i otwarcie, dodając, że targi tylko pełnią funkcję platformy międzynarodowej współpracy biznesowej, ale również usprawniają komunikację i interakcję pomiędzy liderami z różnych regionów.

https://news.cgtn.com/news/2023-11-05/How-does-China-transfer-its-market-to-a-shared-one-for-world–1otVjhK1Cms/index.html

Zdjęcie – https://mma.prnewswire.com/media/2270636/1.jpg 


Go to Source