CGTN: Čína bude prosazovat otevřenost a společný rozvoj pro lepší spolupráci v Asii a Tichomoří

Peking, 20. listopadu 2023 /PRNewswire/ — Hernan Garces, vnuk chilského pěstitele třešní, je rád, že se jeho rodinný podnik stal hlavním vývozcem třešní do Číny. Garces, manažer jednoho z největších místních vývozců třešní, se může pochlubit více než 80 procenty třešní vyvážených do Číny a svůj úspěch přičítá zdravému podnikatelskému prostředí v Číně.

“Podnikatelské prostředí v Číně je velmi přátelské a nabízí nekonečné možnosti,” řekl Garces, který přestěhoval svou rodinu do Šanghaje, aby mohl lépe řídit svůj podnik.

Třešně, které se rozkládají na severní a jižní polokouli, jsou svědky neustálé vzájemné závislosti a hluboké integrace mezi čínskou ekonomikou a ekonomikou asijsko-pacifického regionu.

Otevřenost a společný rozvoj

Čínský prezident Si Ťin-pching ve svém čtvrtečním projevu na summitu generálních ředitelů APEC v San Francisku uvedl, že od prvního setkání ekonomických lídrů Asijsko-pacifické hospodářské spolupráce (APEC) v roce 1993 došlo v regionu k prohloubení hospodářské spolupráce a integrace.

“V uplynulých třech desetiletích jsme zůstali oddáni otevřenému regionalismu, otevírání se a inkluzivitě, vzájemně jsme se učili ze svých silných stránek, vyměňovali si potřeby, zaměřovali se na rozvoj a společně rozvíjeli “přístup APEC” založený na zásadách dobrovolnosti, budování konsensu a postupného pokroku, využívající ducha partnerství, který se vyznačuje harmonií bez uniformity a solidaritou a vzájemnou pomocí,” dodal Si.

Čínský prezident uvedl, že na pozoruhodné cestě asijsko-pacifické spolupráce převyšují otevřenost, inkluzivita a rozvoj pro všechny ostatní.

“Za posledních třicet let se v asijsko-pacifickém regionu podařilo snížit průměrnou celní sazbu ze 17 % na 5 % a přispět k celosvětovému hospodářskému růstu ze 70 %,” uvedl Si a dodal, že ve stejném období se “příjem na obyvatele v asijsko-pacifickém regionu zvýšil více než čtyřikrát a jedna miliarda lidí se vymanila z chudoby”.

Navzdory rozdílné historii, kultuře a stupni vývoje Si zdůraznil, že hledání společného základu při zachování rozdílů je nejlepší praxí regionální spolupráce.

Usnadnění regionální spolupráce

Si poukázal na to, že svět vstoupil do nového období turbulencí a změn, a uvedl, že největším rizikem je absence spolupráce a že oddělení a narušení dodavatelského řetězce není v ničím zájmu.

Dále uvedl, že ekonomiky APEC by měly “vytrvale prosazovat budování asijsko-pacifické zóny volného obchodu”.

Fakta mluví hlasitěji než slova. Podle čínského ministerstva obchodu (MOC) Čína v posledních letech neustále prohlubuje hospodářskou a obchodní spolupráci s dalšími 20 ekonomikami APEC a nadále přispívá silou Číny k budování asijsko-pacifické ekonomiky.

Konkrétně v roce 2022 činil podle údajů MOC celkový objem dovozu a vývozu Číny a členů APEC 3 739,08 miliardy USD, což představuje 59,7 % celkového objemu dovozu a vývozu Číny.

Údaje také ukázaly, že ve stejném roce je osm z deseti největších obchodních partnerů Číny členy APEC a Čína je největším obchodním partnerem 13 ekonomik APEC.

Luo Rong, výzkumný pracovník Čínské akademie makroekonomického výzkumu, si všiml, že se dveře Číny otevírají dokořán, její schopnost využívat zahraniční investice stále roste a její podnikatelské prostředí se stále zlepšuje. “To vše vnese do regionálního hospodářského růstu novou vitalitu a impuls.”

Další opatření na podporu zahraničních investic

Po reformě a otevření Číny před 45 lety se APEC stala první hospodářskou a obchodní organizací, do které Čína vstoupila.

V novém výchozím bodě Si uvedl, že Čína je i nadále odhodlána pokračovat v rozvoji s otevřenými dveřmi a bude neochvějně prosazovat otevírání se vysokým standardům a další rozšiřování přístupu na trh, a dodal, že Čína oznámila odstranění všech omezujících opatření týkajících se zahraničních investic do výroby.

Čínský prezident rovněž uvedl, že bez ohledu na vývoj mezinárodní situace se čínské předsevzetí podporovat tržně orientované, zákonné a prvotřídní podnikatelské prostředí nezmění, a dodal, že se nezmění ani politika poskytování rovných a kvalitních služeb zahraničním investorům.

Si rovněž uvedl, že největší rozvojová země světa přijme další opatření, jako je zlepšení politiky vstupu a pobytu cizinců v Číně a odstranění překážek v oblasti finančních, zdravotnických, elektronických plateb a dalších služeb.

Peking například zjednodušil proces získávání pracovních povolení a povolení k pobytu pracovního typu pro cizince. Všichni zahraniční talenti pracující v Pekingu mají nárok na pohodlné vyřízení žádosti o obě povolení na jednom místě na kterékoli z 15 přepážek pro vyřizování žádostí na území města.

“To vše má zahraničním společnostem usnadnit investování a působení v Číně,” řekl Si.

https://news.cgtn.com/news/2023-11-17/Xi-delivers-written-message-to-APEC-CEO-Summit-1oN7z9BWpoI/index.html 


Go to Source