Przystąpiono do komercyjnej eksploatacji stacji magazynowania energii REP1&2 o mocy 100 MW /100 MWh w hrabstwie Kent.
W ramach pakietu ośmiu projektów fotowoltaicznych w Lincolnshire, ostatni, znajdujący się w trakcie realizacji, Fiskerton II-A, został podłączony do sieci.
LONDYN, 4 stycznia 2024 r. /PRNewswire/ — Przedsiębiorstwo Shanghai Electric (SEHK:2727, SSE:601727) poinformowało o swoim osiągnięciu w branży magazynowania energii, jakim jest uruchomienie komercyjnej stacji magazynowania energii REP1&2 o mocy 100 MW/100 MWh w Wielkiej Brytanii („REP1&2″), która jest jednocześnie pierwszym zagranicznym projektem tego typu na tak ogromną skalę. Następnym przełomowym wydarzeniem jest podłączenie do sieci przedsięwzięcia solarnego Fiskerton II-A („Fiskerton II-A”), ostatniego z ośmiu projektów wykorzystujących energię słoneczną w tym kraju.
Fiskerton II-A solar project in Lincolnshire, the final one of the eight solar projects spearheaded by Shanghai Electric in UK, has successfully connected to the grid lately.
Wspomniane dwie realizacje powstają we wschodniej i południowo-wschodniej Anglii, gdzie zapotrzebowanie na energię elektryczną jest jednym z najwyższych w całym kraju, szczególnie w najzimniejszych porach roku, co potwierdzają dane statystyczne Departamentu Badań Statista. Zakłada się, że po uzyskaniu przez te elektrownie pełnej funkcjonalności, odegrają one kluczową rolę w zwiększaniu przepustowości sieci energetycznej w regionie w okresach szczytowego zapotrzebowania.
Realizowany w Kent projekt REP1&2 wykorzystuje wysokowydajne baterie litowo-żelazowo-fosforanowe, których produkcją zajmuje się fabryka Gotion New Energy w Nantong. Właścicielem inwestycji była firma Pacific Green, zaś nabywcą spółka zależna Generali, największego we Włoszech i trzeciego na świecie towarzystwa ubezpieczeniowego. Przedsięwzięcie jest od tej pory oficjalnie zarządzane przez spółkę Shell Energy Europe Limited i ma na celu podniesienie wydajności, niezawodności i zrównoważonego rozwoju systemu elektroenergetycznego w Wielkiej Brytanii.
Firma Shanghai Electric opracowała pełen zestaw rozwiązań w zakresie systemów magazynowania energii, w tym 38 kontenerów akumulatorowych i 20 kontenerów PCS. Sfinalizowanie tych prac stanowiło znaczący krok w kierunku poszerzenia jej obecności na ogólnoświatowym rynku magazynowania energii.
Pomyślne podłączenie do sieci projektu Fiskerton II-A w Lincolnshire jest równoznaczne z zakończeniem serii ośmiu inwestycji fotowoltaicznych w Wielkiej Brytanii prowadzonych przez Shanghai Electric, umacniając tym samym pozycję spółki jako innowatora w dziedzinie energii słonecznej zaangażowanego w tworzenie nowatorskich i zrównoważonych rozwiązań odpowiadających na rosnące na świecie zapotrzebowanie na odnawialne źródła energii.
„Osiem inwestycji wykorzystujących energię słoneczną zrealizowanych przez Shanghai Electric w Lincolnshire zapewni 128 117 MWh ekologicznej energii elektrycznej w Wielkiej Brytanii każdego roku. Jest to również pierwszy zagraniczny projekt realizowany przez firmę, w ramach którego jest ona odpowiedzialna za inwestycję, finansowanie, budowę, podłączenie do sieci i eksploatację elektrowni słonecznej, co pokazuje wszechstronne kompetencje spółki jako dostawcy najnowocześniejszych rozwiązań w zakresie energii słonecznej, opartych na zaawansowanych, wysokowydajnych i niezawodnych produktach solarnych” – powiedział Stuart Mellor, kierownik projektu Fiskerton II A.
Kalendarium realizacji ośmiu projektów solarnych:
West Holcombe w Shillingford: podłączenie do sieci w styczniu 2022 r.
Bishop’s Waltham w Winchester: podłączenie do sieci w czerwcu 2022 r.
Outwood w Billericay i Ingham w Bury St. Edmunds: podłączone do sieci w lipcu 2022 r.
Trowse Newton w Norwich: podłączenie do sieci w sierpniu 2022 r.
Sweeting Thorns w Scunthorpe: podłączenie do sieci w styczniu 2023 r.
Low Farm w Grimsby: podłączenie do sieci w kwietniu 2023 r.
Fiskerton II-A w Lincolnshire: podłączenie do sieci w grudniu 2023 r.
Zdjęcia – https://mma.prnewswire.com/media/2310315/Image1.jpg
Logo – https://mma.prnewswire.com/media/1800747/logo_new_Logo.jpg