PEKING, 29. března 2024 /PRNewswire/ — Ve čtvrtek se v Po-ao (Boao) v jihočínské provincii Chaj-nan konalo slavnostní zahájení výroční konference Boao Forum for Asia (BFA) 2024, na kterém nejvyšší čínský zákonodárce Čao Le-ťi ve svém hlavním projevu zdůraznil ekonomický potenciál Číny, apeloval na mezinárodní investory a vyzval k asijské solidaritě a spolupráci v zájmu regionální prosperity.
Čao, předseda Stálého výboru Všečínského shromáždění lidových zástupců, zdůraznil, že Čína jde cestou kvalitního rozvoje a prohlubuje reformy a otevírání se, což podle něj poskytne velké rozvojové příležitosti pro Asii i celý svět.
‘Investice do Číny je investicí do budoucnosti’
Čína si pro rok 2024 stanovila cíl hospodářského růstu kolem pěti procent a její HDP loni vzrostl o 5,2 procenta, což je jedna z nejvyšších hodnot mezi velkými ekonomikami. Čínská ekonomika se na celosvětovém růstu podílí zhruba jednou třetinou a Mezinárodní měnový fond v loňském roce usoudil, že zvýšení růstu HDP v Číně o jeden procentní bod povede k růstu ostatních asijských ekonomik o 0,3 procentního bodu.
V zájmu transformace své ekonomiky a dosažení udržitelného rozvoje Čína nyní prohlubuje reformy. Čína se například zavázala dále zkrátit negativní seznam pro zahraniční investice, odstranit všechna omezení přístupu zahraničních investic do výrobního sektoru a zajistit národní zacházení pro zahraniční podniky.
Dne 22. března čínské ministerstvo obchodu zavedlo první negativní seznam pro přeshraniční obchod v odvětvích služeb na národní úrovni, v němž jsou odvětví, která nejsou uvedena na seznamu, standardně otevřena zahraničním poskytovatelům služeb za stejných podmínek jako domácím poskytovatelům služeb, což je významný krok pro další otevírání Číny.
Čína rovněž slíbila, že vrcholu emisí oxidu uhličitého dosáhne do roku 2030 a do roku 2060 dosáhne uhlíkové neutrality. Podle oficiálních údajů instalovaná solární kapacita Číny představuje téměř polovinu světové, počet nových energetických vozidel (NEV) registrovaných v Číně představuje více než polovinu světového počtu a nejméně 25 % rozšíření listnatých ploch od počátku roku 2000 v celosvětovém měřítku pochází z Číny. Čao uvedl, že se očekává, že zelený a nízkouhlíkový rozvoj Číny bude každoročně živit trh s investicemi a spotřebou v hodnotě 10 bilionů jüanů (asi 1,4 bilionu USD).
Kromě toho rychle rostou i nové hnací síly čínské ekonomiky, které jsou výsledkem technologických inovací. Na právě skončeném Čínském rozvojovém fóru čínský premiér Li Čchiang uvedl, že přidaná hodnota čínských strategických rozvíjejících se odvětví vzrostla ze 7,6 procenta HDP před deseti lety na více než 13 procent v loňském roce, rozsah čínské digitální ekonomiky překročil 50 bilionů jüanů a Čína má až 24 ze 100 nejvýznamnějších vědeckotechnických inovačních klastrů na světě.
“Potenciál supervelkého čínského trhu s více než 1,4 miliardy lidí se bude dále uvolňovat,” řekl Čao. “Investice do Číny je investicí do budoucnosti.”
Spolupráce je pro celosvětovou prosperitu nezbytná
Čao také na fóru vyjádřil optimismus ohledně rozvoje Asie, když řekl, že je to „nejdynamičtější a nejslibnější” region na světě. Varoval ale, že protekcionismus a studenoválečné smýšlení podkopávají úsilí některých zemí o rozvoj a tlačí svět k rozdělení a konfrontaci.
Zpráva, kterou v úterý zveřejnila akademie BFA, předpovídá, že asijská ekonomika si v roce 2024 udrží silné tempo růstu, bude tvořit 49 procent světového HDP a tempo jejího růstu by mělo dosáhnout 4,5 procenta.
Ačkoli růst Asie může čelit tlakům způsobeným zpomalením globální ekonomiky, geopolitickými konflikty a dalšími faktory, pozitivní faktory včetně zrychleného digitálního obchodu, oživení cestovního ruchu a pokroku v regionální hospodářské integraci, jako je regionální komplexní hospodářské partnerství, dodají asijskému obchodu a investicím nový impuls, předpovídá zpráva.
Čao zdůraznil, že mír je nezbytným předpokladem rozvoje Asie tváří v tvář vzájemně provázaným a složitým globálním bezpečnostním hrozbám. Vyzval asijské národy, aby zůstaly jednotné, společně se postavily unilateralismu a extrémnímu egoismu, postavily se konfrontaci mezi různými tábory a zabránily tomu, aby se region a svět staly arénou geopolitických bojů.
Během fóra v Po-ao v roce 2022 Čína navrhla Globální bezpečnostní iniciativu, která prosazuje vizi společné, komplexní, kooperativní a udržitelné bezpečnosti. V roce 2021 Čína navrhla Globální rozvojovou iniciativu, která podporuje globalizaci, multilateralismus a volný obchod a jejímž cílem je vybudovat spravedlivý, rovný, otevřený a inkluzivní svět.
“Žádná země se nemůže rozvíjet za zavřenými dveřmi,” uvedl Čao a dodal: “Musíme se postavit proti obchodnímu protekcionismu a všem formám stavění bariér, oddělování nebo přerušování dodavatelských řetězců, ale místo toho sdílet příležitosti při otevírání a hledat vzájemně výhodné výsledky prostřednictvím spolupráce.”