PEKING, 1. dubna 2024 /PRNewswire/ — Vzhledem k tomu, že Čína a Evropa po skončení pandemie COVID-19 obnovily výměny a dialog na všech úrovních, skupina studentů a učitelů z čínského pěveckého sboru německého gymnázia Burg Gymnasium v březnu obnovila kulturní výměny s Čínou.
Ve čtvrtek je v Pekingu srdečně přivítala Peng Liyuan, manželka čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Poté, co se seznámila s jejich studiem a zkušenostmi z uplynulých let, je Peng pochválila za jejich dobrou čínštinu, a povzbudila je, aby se po návratu domů podělili o své zážitky a pocity z Číny se svými rodinami a přáteli a stali se novou generací vyslanců čínsko-německého přátelství.
Povzbudila také studenty, aby i nadále využívali hudbu k odhalení nového světa čínštiny a poznávali kouzlo čínské kultury prostřednictvím písní.
Interakce mezi Peng a Burg GymnasiumHistorie vztahu Peng se sborem a německou školou sahá až do roku 2014, kdy se během Siovy státní návštěvy Německa připojila k čínské třídě na této škole.
Škola nabízí kurzy čínštiny od roku 1994. Během návštěvy v roce 2014 se studenti zeptali Peng, jak zlepšit jejich mandarínskou výslovnost. Doporučila jim, aby zpívali čínské písně.
O dva roky později se Peng setkala s učiteli a studenty školy v Pekingu. V roce 2021, kdy svět sužovala pandemie, napsala studentům a učitelům dopis, v němž je pozvala k návštěvě Číny za účelem výměny a studia po skončení pandemie, a vyzvala je, aby přispěli k posílení přátelství mezi národy Číny a Německa, zejména mezi mladými lidmi.
Od svého založení v roce 2014 sbor vystupoval při mnoha významných diplomatických příležitostech mezi Čínou a Německem a uspořádal řadu vystoupení v čínštině.
Během čtvrtečního setkání Peng sboru poblahopřála k úspěchům, kterých dosáhl během uplynulého desetiletí, kdy prostřednictvím písní zprostředkovával přátelství. Vyjádřila naději, že sbor bude i nadále sloužit jako most pro kulturní výměnu mezi oběma zeměmi.
Silné vazby mezi Čínou a NěmeckemOd navázání diplomatických vztahů mezi Čínou a Německem v roce 1972 se mezi oběma zeměmi rozvinula široká škála výměn v oblasti vzdělávání, vědy a techniky, kultury, médií a mládeže.
Obě země podepsaly v roce 1979 dohodu o kulturní výměně. Od té doby probíhají časté kulturní kontakty, umělecké expozice a komerční vystoupení.
Například v roce 2008 bylo v Berlíně otevřeno Čínské kulturní centrum, které poskytuje prostor pro výměnu a vzájemné porozumění. V roce 2012 se Čína a Německo dohodly na zřízení mechanismu výměny a dialogu mezi lidmi na vysoké úrovni mezi Čínou a EU. Během Roku čínské kultury 2012-2013 se kulturní aktivity konaly ve více než 40 městech v Německu.
A co víc, roky 2013 a 2014 byly nazvány Čínsko-německým jazykovým rokem a rok 2016 byl nazván Čínsko-německým rokem výměny mládeže. V roce 2016 byl oficiálně vytvořen mechanismus kulturní výměny na vysoké úrovni mezi Čínou a Německem.