Drugi etap będzie realizowany w latach 2024-2027 w Egipcie, Brazylii i Tajlandii.
PARYŻ, 18 kwietnia 2024 r. /PRNewswire/ — Organizacja UNESCO i koncern Huawei zainaugurowały wczoraj II fazę projektu Otwartych i Technologicznych Szkół Powszechnych (TeOSS). Projekt został zapowiedziany podczas seminarium UNESCO „Cyfryzacja przyszłości edukacji“, podczas którego ogłoszono, że druga faza będzie realizowana w latach 2024-2027 w Brazylii, Tajlandii i Egipcie. Z pierwszego etapu skorzystały już tysiące nauczycieli w Egipcie, Ghanie i Etiopii.
UNESCO, Huawei and TeOSS project country representatives at the UNESCO Digital Futures of Education Seminar
Dostosowany do 4. celu zrównoważonego rozwoju ONZ TeOSS koncentruje się na budowaniu stabilniejszych, bardziej włączających społecznie i przyszłościowych systemów edukacji poprzez wykorzystanie technologii w celu udostępnienia zasobów cyfrowych, szkoleń i wsparcia strategicznego dla nauczycieli i osób uczących się.
„W obliczu bezprecedensowej cyfrowej transformacji to właśnie szkolnictwo stoi na czele zmian, sięgając po technologię nie tylko w celu poszerzenia dostępu, ale także aby na nowo zdefiniować samo pojęcie uczenia się i wiedzy dla przyszłych pokoleń – oświadczyła Stefania Giannini, zastępca dyrektora generalnego UNESCO ds. edukacji. – Z pomocą partnerów takich jak Huawei wykorzystujemy tę cyfrową rewolucję, by kształtować sprzyjającą włączeniu społecznemu, sprawiedliwą i skoncentrowaną na człowieku przyszłość edukacji”.
Podsumowanie Fazy I programu Otwartych Szkół
Faza I TeOSS obejmowała lata 2020-2024 i realizowana była w Egipcie, Etiopii i Ghanie. Organizacje UNESCO i Huawei współpracowały z ministerstwami edukacji trzech afrykańskich krajów przy projektowaniu, wdrażaniu i ocenie systemów otwartych szkół w ramach trzech projektów pilotażowych.
Przedstawiciele ministerstw reprezentujących wspomniane kraje przedstawili wczoraj na seminarium UNESCO postępy, najlepsze praktyki i doświadczenia pierwszej fazy.
„Projekt ma na celu sprostanie wyzwaniom edukacyjnym poprzez integrację cyfrowych platform edukacyjnych i treści, które są zgodne z programem nauczania i kompetencjami cyfrowymi nauczycieli. Ma również na celu promowanie otwartych modeli edukacyjnych poprzez krajową politykę cyfrowego uczenia się” – powiedział Hegazi Idris, doradca ministra ds. umiejętności czytania i pisania oraz ustawicznego kształcenia w Ministerstwie Edukacji i Kształcenia Technicznego w Egipcie.
W Egipcie TeOSS wspiera 950 tys. nauczycieli K-12 za pośrednictwem Narodowego Centrum Kształcenia na Odległość.
W Ghanie TeOSS przyczynił się do rozwoju krajowych platform edukacyjnych dla uczniów i nauczycieli w całym kraju. W 10 szkołach pilotażowych z projektu skorzystało 1 tys. nauczycieli i 3 tys. uczniów.
W Etiopii TeOSS umożliwia naukę 12 tys. uczniów i wsparcie 250 nauczycieli w 24 wybranych pilotażowych szkołach średnich.
Podczas seminarium UNESCO przedstawiciele Brazylii, Tajlandii i Egiptu dyskutowali o kluczowych krajowych problemach stojących przed edukacją oraz o tym, w jaki sposób II faza projektu TeOSS może pomóc w ich rozwiązaniu.
„Tajlandia zainicjowała projekt Digital Thailand, aby osiągnąć edukację cyfrową poprzez łączność, treści i kompetencje” – powiedział Suthep Kaengsanthia, stały sekretarz ds. edukacji w Ministerstwie Edukacji Tajlandii.
„Brazylia postawiła sobie za cel zapewnienie powszechnej łączności do celów edukacyjnych we wszystkich publicznych szkołach podstawowych w kraju do 2026 roku” – poinformowała Barbara Bacellar Rodrigues de Godoy, konsultant ds. zarządzania projektami edukacji podstawowej w Ministerstwie Edukacji Brazylii.
TeOSS wpisuje się w domenę edukacyjną inicjatywy włączenia cyfrowego TECH4ALL, firmy Huawei, której celem jest wykorzystanie technologii do zwiększenia równości i jakości edukacji.
„Koncern Huawei jest w pełni zaangażowany we współpracę z UNESCO, rządami i wszystkimi zainteresowanymi stronami w celu opracowania rozwiązań technologicznych, które mogą umożliwić integracyjny i zrównoważony świat cyfrowy” – oświadczył Liu Mingju, dyrektor biura programu TECH4ALL w Huawei.