Wzrost intensywności współpracy naukowo-technicznej

PEKIN, 26 kwietnia 2024 r. /PRNewswire/ — Raport informacyjny China Daily:

Należy podjąć intensywniejsze działania na rzecz wzmocnienia międzynarodowej współpracy w obszarach nauki i technologii, poszukiwania sposobów wspólnego rozwiązywania najważniejszych globalnych problemów poprzez innowacje technologiczne oraz rozwijania nowych, wysokiej jakości sił wytwórczych – stwierdzili w czwartek w Pekinie urzędnicy, eksperci i dyrektorzy z ramienia spółek.

Continue Reading

Visitors interact with a humanoid robot at the opening of the 2024 Zhongguancun Forum in Beijing on Thursday. [Photo by WANG ZHUANGFEI CHINA DAILY]
Visitors interact with a humanoid robot at the opening of the 2024 Zhongguancun Forum in Beijing on Thursday. [Photo by WANG ZHUANGFEI CHINA DAILY]

Przemawiając podczas ceremonii otwarcia Forum Zhongguancun 2024, wicepremier Ding Xuexiang podkreślił, że Chiny są gotowe współpracować ze społecznością międzynarodową, aby realizować koncepcję otwartej, uczciwej, sprawiedliwej i niedyskryminującej transgranicznej współpracy naukowo-technicznej oraz wspólnie budować globalną wspólnotę naukowo-techniczną.

W celu wspólnego stworzenia otwartego ekosystemu innowacji kraj przeanalizuje nowy model wzajemnie korzystnej, transgranicznej współpracy w zakresie innowacji naukowo-technicznych i przełamie bariery ograniczające przepływ wiedzy, technologii, uzdolnionych osób i pozostałych nowatorskich czynników.

Yin Li, sekretarz Komitetu Miejskiego Komunistycznej Partii Chin w Pekinie, poinformował, że stolica zwiększy wysiłki na rzecz poprawy potencjału innowacyjności, przyspieszy budowę wiodących na świecie parków naukowo-technologicznych, zwiększy inwestycje w badania podstawowe i wprowadzi przełomowe rozwiązania technologiczne w najważniejszych obszarach.

Dane Ministerstwa Nauki i Technologii wykazały, że chińskie inwestycje w badania i rozwój przekroczyły 3,3 bln juanów (455,4 mld USD) w 2023 r., co oznacza wzrost o 8,1% rok do roku, podczas gdy wydatki na badania podstawowe osiągnęły 221,2 mld juanów, co oznacza wzrost o 9,3% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Znacząca pozycja Chin w dziedzinie innowacji naukowych i technologicznych w ostatnich latach przybrała na znaczeniu. Marco Aleman, asystent dyrektora generalnego Światowej Organizacji Własności Intelektualnej, podkreślił, że Chiny są potęgą innowacji, która przyczynia się do ogólnoświatowego wzrostu gospodarczego i zrównoważonego rozwoju.

Jak podaje WIPO, kraj ten jest światowym liderem innowacji, zajmując 12. miejsce w rankingu Światowego Indeksu Innowacji 2023, a pod koniec ubiegłego roku był właścicielem 24 ze 100 największych klastrów naukowo-technologicznych na świecie, obejmując jednocześnie po raz pierwszy czołową pozycję na świecie.

Quarraisha Abdool Karim, prezes Światowej Akademii Nauk, powiedział, że zapewnienie zrównoważonej przyszłości poprzez partnerstwo i współpracę stwarza wszystkim uczestnikom możliwość przeanalizowania nowych ścieżek prowadzących do osiągnięcia Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.

Lei Jun, założyciel i dyrektor generalny chińskiej firmy technologicznej Xiaomi Corp, zapowiedział, że jego spółka będzie kontynuować wzrost inwestycji w badania i rozwój oraz dążyć do przełomu w najważniejszych technologiach.

Zdjęcia – https://mma.prnewswire.com/media/2398374/Visitors_interact_a_humanoid_robot_opening_2024_Zhongguancun_Forum_Beijing.jpg


Go to Source