Peking, 9. května 2024 /PRNewswire/ — Nedávná odpověď čínského prezidenta Si Ťin-pchinga nadchla a inspirovala pracovníky ocelárny HBIS Smederevo v Srbsku. V odpovědi na jejich předchozí dopis je Si povzbudil k novým příspěvkům k čínsko-srbskému přátelství.
Třicet srbských dělníků z ocelárny napsalo Siovi dopis, v němž vysvětlují nedávný vývoj v továrně a vyjadřují vděčnost za jeho podporu při znovuzrození této ikonické továrny.
Ocelárna byla založena v roce 1913 ve městě Smederevo a kdysi byla označována za “pýchu Srbska”. Od konce 90. let 20. století však byla na pokraji uzavření, dokud v roce 2016 nepřišla čínská investice. V témže roce Si závod navštívil a setkal se s jeho pracovníky.
Díky vyspělé čínské technologii a systémům řízení se závod stal ziskovým a nyní patří mezi tři největší vývozce v Srbsku.
Železné přátelství
Si v úterý přijel do Bělehradu na svou druhou státní návštěvu Srbska a očekává se, že se železné přátelství mezi oběma národy ještě více prohloubí a posílí.
V podepsaném článku, který byl v úterý zveřejněn v srbských médiích, Si uvedl, že Čína a Srbsko zůstávají věrnými přáteli a dobrými partnery bez ohledu na změny na mezinárodním poli.
“Naše železné přátelství neustále roste a je vzorem pro vzájemné vztahy mezi státy a lidmi,” uvedl Si v článku.
Si v článku poznamenal, že obě země by měly podporovat mnohostrannou mezilidskou a kulturní výměnu a diverzifikovat dílčí spolupráci.
“Měli bychom dobře využít kombinovaného efektu ‘vzájemného osvobození od vízové povinnosti a přímých letů’ a našich kulturních center k podpoře spolupráce v oblasti vzdělávání, sportu, kultury a cestovního ruchu,” řekl Si a dodal, že by se mělo vytvořit více příležitostí pro mládež, aby se čínsko-srbské přátelství přenášelo z generace na generaci.
Dynamika spolupráce
Srbsko je prvním čínským partnerem pro volný obchod ve střední a východní Evropě. V roce 2023 se Čína stala největším zdrojem zahraničních investic Srbska a jeho druhým největším obchodním partnerem. Srbský med, červené víno, hovězí a jehněčí maso a další zemědělské produkty si čínští spotřebitelé oblíbili.
“Naše prosperující spolupráce v oblasti obchodních a hospodářských vztahů, průmyslového řetězce a rozvoje infrastruktury je velkým přínosem pro proces modernizace,” uvedl Si v článku.
Čínský prezident uvedl, že obě země by měly dále rozvíjet potenciál vzájemně výhodné spolupráce, naplňovat střednědobý akční plán spolupráce v rámci iniciativy Pásmo a cesta a budovat další stěžejní projekty.
“Měli bychom rozšířit spolupráci v oblasti technologických inovací, pokročilé výroby, zelené energie, digitální ekonomiky, umělé inteligence a dalších nových oblastí,” řekl.
V písemném projevu po příletu do srbského hlavního města Bělehradu Si uvedl, že se těší na podrobnou výměnu názorů se srbským prezidentem Aleksandarem Vučićem o dvoustranných vztazích a dalších otázkách společného zájmu.
“Jsem přesvědčen, že tato návštěva bude plodná a otevře novou kapitolu v čínsko-srbských vztazích,” uvedl Si v projevu.