PEKING, 13. května 2024 /PRNewswire/ — Druhá květnová neděle je dnem, kdy lidé na celém světě oslavují Den matek a vzdávají jim hold.
Matka čínského prezidenta Si Ťin-pchinga Čchi Sin je přesvědčena, že jednou z nejnaléhavějších starostí každého rodiče je výchova jeho dětí. “Pokud se s dětmi něco pokazí, nesou rodiče nepopiratelnou odpovědnost,” řekla kdysi.
Jednou také plně přepsala heslo předávané od dynastie Ming až po současnost, které zhruba říká, že spravedlnost je jediným způsobem, jak rozlišit dobro od zla, a poctivost je jediným způsobem, jak si vybudovat autoritu.
Motto předznamenalo učení Čchi Sin pro jejího syna.
Význam bezúhonnosti
Poté, co se Si ujal vedoucí funkce, uspořádala jeho matka jednou rodinnou schůzku, na které požádala ostatní děti, aby se nezapojovaly do obchodních aktivit v oblastech, kde Si pracoval.
Pod vlivem své matky Si varoval své přátele a příbuzné, aby nepodnikali v místech, kde pracoval, ani nepodnikali pod jeho jménem.
Toto přesvědčení zahrnul Si do svých řídicích postupů.
V lednu na třetím plenárním zasedání 20. ústřední komise Komunistické strany Číny pro disciplinární inspekci Si vyzval k posílení rodinných vazeb, hodnot a tradic s tím, že vedoucí činitelé musí zachovávat bezúhonnost a stanovit přísná pravidla pro své příbuzné a děti.
Dodal, že k posílení veřejného respektu k bezúhonnosti a posílení odporu vůči korupci jsou rovněž zapotřebí osvětové iniciativy na podporu principu bezúhonnosti a případy modelových situací v tomto ohledu.
Ctnost hospodárnosti
Další důležitou rodinnou tradicí Sia je propagace hospodárnosti, neboť jeho matka vždy vedla prostý životní styl.
Pod vlivem rodinných tradic žije Si také prostým životem a nemá vysoké nároky na to, co si obléká nebo jí.
Si přikládá velký význam potravinové bezpečnosti i ctnosti hospodárnosti. Opakovaně vyzýval k podpoře společenského zvyku praktikovat hospodárnost a vystupovat proti plýtvání.
Problém plýtvání potravinami označil za šokující a znepokojivý, zdůraznil, že je třeba rozhodně skoncovat s plýtváním potravinami, a vyzval k podpoře hospodárnosti v roce 2020.
V posledních letech Čína zahájila rozsáhlou kampaň ” Ukliď si svůj talíř”, v jejímž rámci restaurace a jídelny vyvěšují plakáty a transparenty proti plýtvání potravinami a média zveřejňují obsah propagující hospodárnost.
“Zvyk hospodárnosti a šetrnosti by se měl zachovat; v mé rodině se dodnes z toho, co se podává na míse, nesmí vyhodit ani zrnko rýže,” řekl poslancům z provincie Šan-tung na prvním zasedání 13. celostátního shromáždění lidových zástupců v roce 2018.