Huawei i IUCN organizatorami szczytu Tech4Nature promującego innowacje w ochronie przyrody

SHENZHEN, Chiny, 6 czerwca 2024 r. /PRNewswire/ — Wczoraj odbył się szczyt Tech4Nature 2024 zorganizowany wspólnie przez Huawei i Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (International Union for Conservation of Nature – IUCN) z okazji rozpoczęcia realizacji II etapu międzynarodowego partnerstwa Tech4Nature. Wydarzenie ma na celu dalsze wspieranie rozwoju innowacji w ochronie przyrody.

Szczyt Tech4Nature powiązany jest z realizowaną przez Huawei inicjatywą TECH4ALL i Zieloną Listą IUCN. Podczas wydarzenia przedstawiono stworzoną przez obu partnerów wizję opracowywania rozwiązań technologicznych dla obszarów chronionych na całym świecie. Zarówno dla Huawei, jak i dla IUCN jest to pierwsza tak duża inicjatywa na styku sektorów technologii informacyjnych i komunikacyjnych oraz ochrony przyrody.

„Świat przyrody stoi przed bezprecedensowymi wyzwaniami, a technologia i rozwiązania cyfrowe mogą uczynić bardzo dużo dobrego dla ochrony bioróżnorodności naszej planety. „To właśnie dlatego IUCN zawarła partnerstwo z Huawei – powiedział dr. Grethel Aguilar, dyrektor generalny IUCN. – Jestem dumny z tego, że nasz projekt wchodzi w nowy etap, tworząc dla wszystkich interesariuszy przestrzeń do współpracy na rzecz przyrody i lepszej przyszłości”.

Etap I Tech4Nature

Etap I Tech4Nature realizowany był w latach 2020-2023 na pięciu obszarach chronionych w Chinach, na Mauritiusie, w Meksyku, Hiszpanii i Szwajcarii. Najważniejsze osiągnięcia w tym okresie obejmują:

  • Prowadzenie monitoringu akustycznego najrzadszej małpy człekokształtnej na świecie –  gibbońca hainańskiego (Nomascus hainanus) – w celu identyfikacji poszczególnych osobników i podjęcia działań wspierających odbudowę populacji tego krytycznie zagrożonego gatunku. Obecnie żyje tylko 37 osobników tej małpy.
  • Identyfikacja i śledzenie jaguarów w Meksyku przy użyciu techniki rozpoznawania wzorców opartej na sztucznej inteligencji; w zeszłym roku po raz pierwszy potwierdzono obecność siedmiu osobników na terenie Państwowego Rezerwatu Dzilam.
  • Zaawansowane systemy obserwacji i monitorowania projektów ochrony i odbudowy raf koralowych realizowanych przez lokalne społeczności na Mauritiusie; na zdegradowane obszary rafy w Oceanie Indyjskim transplantowano już 25 tys. fragmentów zdrowych koralowców.

„Jako partner techniczny rządów, klientów biznesowych i agencji ochrony przyrody firma Huawei wyraża gotowość nieustannego poszukiwania nowych metod ochrony środowiska i przyrody, opracowywania odpowiednich technologii cyfrowych w celu rozwiązywania związanych z taką ochroną wyzwań, a także wspólnego budowania równiejszego i bardziej zrównoważonego świata cyfrowego – powiedział Tao Jingwen, członek zarządu oraz przewodniczący Komitetu ds. Zrównoważonego Rozwoju w Huawei. – HUAWEI realizuje cztery strategie zrównoważonego rozwoju, a także koncepcję S.H.A.R.E zakładającą zapewnienie zrównoważonej cyfrowej przyszłości (Sustainable – S), współpracę z partnerami branżowymi nad budową harmonijnego i zdrowego ekosystemu biznesowego (Harmony – H), dążenie do zapewniania maksymalnej równości i dostępności poprzez włączenie cyfrowe (TECH4ALL), a także tworzenie bezpiecznej i niezawodnej infrastruktury teleinformatycznej oraz usług w tym obszarze z myślą o bezpieczeństwie w świecie cyfrowym (Reliability – R). Dzięki innowacjom naukowym i technologicznym możemy wspólnie wspierać rozwój społeczny przy zachowaniu równowagi ekologicznej.

Etap II Tech4Nature 

W ramach etapu II Tech4Nature (2023–2026) udzielone zostanie wsparcie dla sześciu flagowych projektów w Chinach, Meksyku, Hiszpanii, Brazylii, Kenii i Turcji. Podczas szczytu miała miejsce ich oficjalna inauguracja. O zamiarze rozpoczęcia II etapu inicjatywy Huawei i IUCN poinformowały w październiku 2023 r.

W ramach II etapu partnerzy zobowiązali się do wsparcia realizacji celu „30 na 30″ (ochrony 30 proc. lądów i 30 proc. oceanów do 2030 roku) oraz Celu 4 w zakresie zapobiegania wymieraniu gatunków, określonego w globalnych ramach bioróżnorodności z Kunmingu/Montrealu (Kunming-Montreal Global Biodiversity Framework – GBF). Etap ten przewiduje również rozwój współpracy pomiędzy sektorami technologii i ochrony przyrody poprzez szersze zaangażowanie obywateli, podmiotów partnerskich i państw.

W szczycie wzięły udział osoby bezpośrednio zaangażowane w ochronę przyrody, naukowcy, przedstawiciele sektorów prywatnego i rządowego, a także społeczność skupiona wokół Tech4Nature.

Przeprowadzono warsztaty, podczas których rozwijano kompetencje partnerów, analizowano potencjalne plany działania na rzecz zapewnienia sprawiedliwej i skutecznej ochrony w ramach Zielonej Listy IUCN, rozmawiano na temat kwestii etycznych, formułowano wytyczne wdrożeniowe, jak również wymieniano się doświadczeniami.

Przy okazji wydarzenia zaprezentowano również flagową publikację Tech4Nature pt. „Partnership for our Planet” („Partnerstwo na rzecz naszej planety”), w której podkreślono kluczową rolę przełomowych rozwiązań technologicznych w rozwiązywaniu współczesnych wyzwań związanych z ochroną przyrody. Opracowanie można pobrać na stronie Tech4Nature.

Zdjęcie – https://mma.prnewswire.com/media/2432130/image.jpg


Go to Source