CGTN: “Pro dobro mého lidu”: Si Ťin-pchingova oddanost službě

PEKING, 17. června 2024 /PRNewswire/ — Před pětapadesáti lety se patnáctiletý Si Ťin-pching jako “vzdělaný mladík” vydal do vesnice Liangjiahe v severozápadní čínské provincii Shaanxi. Později strávil sedm let na venkově, kde pracoval a žil po boku zemědělců.

Tato léta mu pomohla upevnit jeho přesvědčení, že je třeba dělat praktické věci pro lidi, vzpomíná Si.

Poté, co byl v listopadu 2012 zvolen generálním tajemníkem Ústředního výboru Komunistické strany Číny (ÚV KS Číny), slíbil, že se bude neustále věnovat službě lidu. “Přání lidu žít šťastný život je naším posláním.”

Od tajemníka venkovské pobočky strany až po generálního tajemníka Ústředního výboru KS Číny, čínského prezidenta a předsedu Ústřední vojenské komise má Si Ťin-pching vždy na mysli dobro země a sám sebe vnímá jako služebníka lidu.

Člověk z lidu

Si přišel do Liangjiahe jako trochu nejistý teenager a odešel jako dvaadvacetiletý muž odhodlaný sloužit lidu.

Později odešel do Zhengdingu, chudého okresu v severočínské provincii Hebei. Li Yaping, tehdejší úředník okresu Zhengding, vzpomínal, že Si řekl, že Čína má mnoho věcí, které čekají na vyřízení, a potřebuje nějaké lidi, kteří by na sebe vzali odpovědnost.

Od svých prvních let se zdálo, že Si nemá zájem o atributy úřadů. Cestoval celé dny, někdy i do hor, aby mluvil s lidmi zdola, poznal jejich potíže a pomáhal řešit jejich problémy.

V Zhengdingu jezdil Si na starém kole po celém kraji a všiml si, že roční kvóta na nákup obilí ve výši 38 milionů kilogramů, kterou stát stanovil, nechává místní lidi hladovět.

Napsal dopis Ústřednímu výboru KSČ a naznačil, že potíže místních zemědělců jsou způsobeny vysokou nákupní kvótou. Poté, co se o situaci dozvěděl vyšetřovací tým, snížil kvótu z 38 milionů kilogramů na 24 milionů kilogramů.

Čeng Baohuai, tehdejší tajemník okresního výboru KSČ v Zhengdingu, vzpomínal, že lidé Siovu práci ocenili a říkali, že mají konečně dostatek potravin. Si se skutečně vžil do problémů lidí a vzal si k srdci jejich těžkosti, řekl Cheng.

‘Pro dobro mého lidu’

Od 18. celostátního sjezdu ČKS v roce 2012 Si uskutečnil více než 100 návštěv na nejnižší úrovni, včetně návštěv městských i venkovských oblastí.

Vyjádřil obavy o dostatečnost prázdninového zásobování potravinových trhů, o přístup obyvatel k lékařské péči a o platy migrujících pracovníků. Řešení naléhavých potřeb lidí je na programu ústředních orgánů a stalo se hnací silou reforem.

“Nyní praktikujeme filozofii rozvoje zaměřenou na lidi,” řekl Si během sympozia o vymýcení extrémní chudoby 23. června 2017. “Rozvoj zaměřený na lidi se musí soustředit na to, co lidé nejvíce potřebují.”

Pod Siovým vedením došlo v Číně k historickým změnám, kdy byla vymýcena absolutní chudoba a bylo dosaženo mírné prosperity pro 1,4 miliardy obyvatel země.

Například disponibilní příjem na obyvatele Číny v roce 2023 meziročně vzrostl o 6,1 % a rozdíly v příjmech mezi obyvateli měst a venkova se nadále zmenšovaly. Zisky z odstraňování chudoby se upevnily a rozšířily, přičemž příjem na obyvatele ve venkovských oblastech, které byly vymaněny z chudoby, vzrostl v loňském roce o 8,4 procenta.

“Cílem čínské modernizace je zajistit, aby rozvoj byl pro lidi a tvořený lidmi a aby se o jeho plody dělili lidé,” řekl Si na semináři v únoru 2023.

Na otázku, jaké pocity má po zvolení čínským prezidentem během návštěvy Itálie, Si připustil obrovskou odpovědnost a nelehký úkol vládnout tak velké zemi, ale vyjádřil svou oddanost rozvoji Číny.

“Pro dobro svého lidu dám stranou vlastní blaho,” řekl Si.

https://news.cgtn.com/news/2024-06-15/-For-the-good-of-my-people-Xi-Jinping-s-devotion-to-service-1usxo5iapSo/p.html 

Video: https://www.youtube.com/watch?v=xNUNgSGJpW8


Go to Source