PEKING, 4. července 2024 /PRNewswire/ — Čína a Kazachstán se vždy vzájemně podporovaly a v dobách problémů byly vždy partnery, uvedl čínský prezident Si Ťin-pching v úterý v podepsaném článku v novinách Kazakhstanskaya Pravda a v mezinárodní tiskové agentuře Kazinform.
Si je na své páté návštěvě Kazachstánu, kde ho na letišti přivítal nejen kazašský prezident Kassym-Jomart Tokajev, ale také modrý koberec – barva kazašské státní vlajky, kterou Kazaši oslavují jako symbol přátelství mezi Čínou a Kazachstánem – a skupina kazašských studentů zpívajících čínskou píseň “Óda na vlast”.
Tato návštěva je zároveň druhou Siovou návštěvou během necelých dvou let po jeho předchozí státní návštěvě v září 2022. Kromě toho se Si a Tokajev setkali v Pekingu v říjnu 2023.
Přátelské vztahy mezi Čínou a Kazachstánem mají kořeny v tisícileté starobylé Hedvábné stezce, jsou posíleny 32 lety spolupráce po navázání diplomatických vztahů a dosáhly vysoké úrovně trvalého všestranného strategického partnerství, uvedl Si během středečního setkání s Tokajevem.
Od navázání diplomatických styků mezi Čínou a Kazachstánem v roce 1992 obě země své vztahy postupně posilovaly, nejprve na úroveň strategického partnerství v roce 2005, poté na úroveň všestranného strategického partnerství v roce 2011 a trvalého všestranného strategického partnerství v roce 2019.
Prohlubující se vzájemnou důvěru a politické vazby mezi Čínou a Kazachstánem doprovázel v posledních třech desetiletích výrazný růst jejich obchodní a hospodářské spolupráce.
Čína byla v roce 2023 největším obchodním partnerem Kazachstánu, přičemž objem oboustranného obchodu se meziročně zvýšil o 32 % a dosáhl 41 miliard dolarů. Mezi klíčové vývozy z Kazachstánu do Číny patří ropa, kovy a zemědělské produkty. Čína zase podle údajů kazašské vlády dodává Kazachstánu stroje, elektroniku a spotřební zboží.
Velvyslanec Kazachstánu v Číně Šachrat Nuryšev v rozhovoru pro deník People’s Daily vyzdvihl iniciativu Nové hedvábné stezky (BRI) v rámci stále se rozšiřující dvoustranné obchodní a investiční spolupráce mezi oběma zeměmi.
Od základny pro logistickou spolupráci mezi Čínou a Kazachstánem (Lianyungang), prvního projektu otevřeného v rámci BRI v roce 2014, až po dálnici mezi západní Čínou a západní Evropou se obě země snaží o užší propojení prostřednictvím rozvoje silniční a železniční dopravy. Kromě toho nedávno dokončené a zprovozněné podniky, jako je větrná farma Zhanatas a vodní elektrárna Turgusun, podtrhly odhodlání obou zemí rozvíjet nízkouhlíkové hospodářství prostřednictvím programů obnovitelných zdrojů energie.
Čína a Kazachstán budou neustále prohlubovat spolupráci v tradičních oblastech, jako je obchod, investice, vzájemné propojení a energetika, uvedl Si na středečním společném setkání s novináři s Tokajevem.
Si poznamenal, že Čína a Kazachstán si stanovily nový cíl, kterým je brzké zdvojnásobení objemu vzájemného obchodu, a dodal, že obě strany budou rovněž společně podporovat nové oblasti růstu spolupráce v oblastech kritických nerostných surovin, vědeckých a technologických inovací, letectví a kosmonautiky, digitální ekonomiky a dalších oblastech.
V uplynulých letech Čína a Kazachstán rovněž prohloubily kulturní a mezilidskou výměnu. Byly například realizovány bilaterální programy kulturní spolupráce, včetně Lubanské dílny a centra tradiční čínské medicíny. V březnu byl v Číně oficiálně zahájen Rok turistiky v Kazachstánu.
Ve středu Si a Tokajev představili pobočku Pekingské jazykové a kulturní univerzity na Mezinárodní univerzitě v Astaně.
V zájmu dalšího posílení mezilidské výměny Si novinářům řekl, že se Čína rozhodla otevřít v této středoasijské zemi druhý Lubanský seminář a v roce 2025 uspořádá v Kazachstánu Rok čínské turistiky.
Kromě posílení dvoustranných vztahů Si rovněž uvedl, že Čína podporuje Kazachstán v tom, aby se připojil k mechanismu spolupráce BRICS, hrál na mezinárodní scéně roli “střední mocnosti” a náležitě přispíval ke globální správě.
Si dodal, že Čína a Kazachstán se zavázaly pokračovat v úzké spolupráci v mezinárodních otázkách a posílit koordinaci a spolupráci v rámci OSN, Šanghajské organizace pro spolupráci (ŠCO), mechanismu Čína-Střední Asie a dalších mnohostranných programů.
Si uvedl, že věří, že čtvrteční summit v Astaně bude zcela úspěšný a posune ŠOS na novou úroveň rozvoje.