CGTN: pogłębianie reform napędza modernizację Chin

PEKIN, 16 lipca 2024 r. /PRNewswire/ — W 1978 roku Xi Jinping, który studiował wówczas na Uniwersytecie Tsinghua, odwiedził miasto Chuzhou we wschodniochińskiej prowincji Anhui i przeprowadził na miejscu badania dotyczące reform obszarów wiejskich.

Wioska Xiaogang w Chuzhou jest uważana za miejsce narodzin chińskich reform obszarów wiejskich, ponieważ to właśnie tam część mieszkańców wsi zapoczątkowała ideę kontraktowania gruntów zbiorowych indywidualnym gospodarstwom domowym.

Podczas swojej wizyty w Chuzhou prezydent Xi sporządził zapiski na temat tego, co zobaczył i usłyszał. „Wciąż je (zapiski) przechowuję. To doświadczenie było naprawdę imponujące, ponieważ była to moja pierwsza lekcja na temat reform obszarów wiejskich od czasu rozpoczęcia reform i zwiększenia otwarcia” – powiedział Xi.

Od tego czasu Xi Jinping zawsze i wszędzie angażował się we wprowadzanie reform. W 1991 roku, jako ówczesny szef partii w mieście Fuzhou w południowo-wschodnich Chinach, Xi rozpowszechniał ideę: „zrób to teraz”, charakteryzującą się wysoką wydajnością i praktycznymi wynikami pracy.

W 2003 roku Xi, jako ówczesny szef partii prowincji Zhejiang, wezwał wschodnią prowincję Chin do wykorzystania swoich mocnych stron w ośmiu aspektach, w tym w działaniach regionalnych, gospodarce rynkowej i ekologii, aby osiągnąć wiodący, zrównoważony i trwały rozwój.

„Właściwa ścieżka”

Podczas swojej pierwszej podróży inspekcyjnej poza Pekin, po objęciu stanowiska sekretarza generalnego Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin (KPCh) w grudniu 2012 roku, Xi Jinping odwiedził południowochińską prowincję Guangdong. Podczas wizyty powiedział: „Decyzja o podjęciu reform i zwiększeniu otwarcia była słuszna. Musimy trzymać się tej właściwej ścieżki”.

W listopadzie 2013 roku na trzeciej sesji plenarnej XVIII. posiedzenia Komitetu Centralnego KPCh zatwierdzono decyzję o kompleksowym pogłębieniu reform, których celem jest poprawa i rozwój systemu socjalistycznego o chińskiej charakterystyce oraz modernizacja systemu zarządzania i zdolności Chin.

Ponad miesiąc później Chiny ogłosiły decyzję o utworzeniu Centralnej Grupy Wiodącej ds. Kompleksowego Pogłębiania Reform, na czele której stanął sam Xi. Był to pierwszy raz w historii KPCh, kiedy na szczeblu centralnym utworzono organ kierowniczy zajmujący się wyłącznie reformami. W późniejszym czasie grupa przekształciła się w Centralną Komisję ds. Kompleksowego Pogłębiania Reform, której dyrektorem również został Xi.

Od tego czasu członkowie chińskiego rządu odbyli co najmniej 70 spotkań i przedstawili główny kierunek, mapę drogową, podstawowe środki i zadania mające na celu pogłębienie ogólnych reform. W ciągu ostatniej dekady wprowadzono ponad 2 tysiące działań w ramach reform, umożliwiając krajowi wyeliminowanie skrajnego ubóstwa, promowanie zintegrowanego rozwoju obszarów miejskich i wiejskich, walkę z korupcją, wspieranie przedsiębiorstw, pobudzanie innowacji i przyspieszenie „zielonej rewolucji”.

W lutym 2021 roku Chiny ogłosiły sukces działań ukierunkowanych na wyeliminowanie skrajnego ubóstwa. Od 2013 roku z ubóstwa wyszło prawie 100 milionów mieszkańców wsi w 832 zubożałych hrabstwach.

Ponadto chińska gospodarka nie tylko utrzymała silny wzrostowy trend, ale wręcz odnotowała ponaddwukrotny wzrost w stosunku do roku 2012, umacniając się na pozycji kraju przyczyniającego się w największym stopniu do ogólnoświatowego rozwoju.

Przyspieszanie chińskiej modernizacji

W kontekście dalszej modernizacji Chin podkreślana jest potrzeba pogłębienia reform. „Reformy są siłą napędową rozwoju” – powiedział Xi na majowym sympozjum z udziałem ekspertów i przedsiębiorców. Prezydent wezwał do pogłębienia reform we wszystkich dziedzinach i skoncentrowania wysiłków na przyspieszeniu chińskiej modernizacji.

Podczas sympozjum Xi powiedział również, że myślał o dalszym kompleksowym pogłębieniu reform po XX. Krajowym Kongresie KPCh. Zauważając, że wszystkie trzecie sesje plenarne Komitetu Centralnego KPCh koncentrowały się na reformach od czasu ich podjęcia i zwiększenia otwarcia, Xi stwierdził, że nadchodzące reformy będą ściśle związane z tematem postępującej modernizacji Chin.

W dniach od 15 do 18 lipca chińscy decydenci zbierają się w Pekinie na niezwykle istotnej, trzeciej sesji plenarnej XX. posiedzenia Komitetu Centralnego KPCh. Zaplanowano obrady nad kluczowym dokumentem strategicznym dotyczącym pogłębienia reform we wszystkich obszarach i przyspieszenia chińskiej modernizacji.

Uważa się, że dywidendy polityczne z sesji plenarnej pomogą Chinom lepiej radzić sobie ze złożonością globalnego krajobrazu, przyspieszyć transformację i wysokiej jakości wzrost gospodarczy oraz zwiększyć poczucie zysku wśród ludzi.

https://news.cgtn.com/news/2024-07-15/How-deepening-reform-pushes-China-s-modernization-drive-1vfI2UAO9I4/p.html


Go to Source