Tong Wen z Huawei: technologia 6G będzie potrzebowała prawdziwych innowacji, aby zmienić branżę telefonii komórkowej

WALENCJA, Hiszpania, 6 września 2024 r. /PRNewswire/ — Przemawiając na konferencji IEEE PIMRC, która odbyła się w dniu 4 września 2024 r., dr Tong Wen, dyrektor ds. technologii bezprzewodowych Huawei, przedstawił swoje poglądy na temat kierunku rozwoju branży 6G. W wystąpieniu zatytułowanym „Ramy architektoniczne dla A-RAN i A-Core” dr Tong Wen podkreślił, że „technologia 6G nie będzie jedynie modyfikacją 5G, będzie ona czerpać z rewolucji w zakresie sztucznej inteligencji, która miała miejsce w ciągu ostatnich 20 miesięcy, aby zmienić branżę łączności bezprzewodowej i przenieść ją na wyższy poziom”.

Standard 5G jest sukcesem, natomiast 6G zmierza w odpowiednim kierunku. Dr Tong Wen zaprezentował harmonogram rozwoju tego drugiego. Pierwsza dyskusja na jego temat rozpocznie się w 3GPP w 2025 roku, natomiast pierwsza wersja tego rozwiązania zostanie wprowadzona w 2030 roku. Krótko mówiąc, po 6 latach pojawi się międzynarodowy standard 6G, a środowisko branży mobilnej będzie dążyć do jego wprowadzenia na rynek.

Technologia 6G jest jednak planem długoterminowym, który zakłada, że będzie ona wspierać innowacje w przyszłej dekadzie od 2030 do 2040 roku. Z inwestycyjnego punktu widzenia rozwiązania 6G powinny być również dostępne przez długi czas, nie stanowiąc repliki 5G, lecz przyrostową generację łączności bezprzewodowej.

Przemawiając na konferencji, dr Tong Wen omówił kierunek standaryzacji sieci 6G oraz innowacje stymulujące jej rozwój.

Po pierwsze, standard 6G jest prawdziwym przełomem technologicznym na skalę pokoleniową

Współczesna rewolucja wykorzystująca SI dogłębnie zmienia każdy aspekt pracy i życia, a technologia 6G z pewnością powinna uwzględniać obecną i przyszłą rewolucję SI. Z tego względu należy ponownie przeanalizować nowe możliwości i potencjał branży mobilnej w perspektywie roku 2030 i później. Dlatego też standard 6G, kluczowe technologie i architektura sieci powinny zostać ponownie zdefiniowane na podstawie strategii zastosowań i wymagań na lata 2030-2040.

Aby umożliwić prawdziwie pokoleniową modernizację, standard 6G musi obejmować przełomowe technologie. Zwłaszcza jeśli chodzi o sieć rdzeniową, RAN i terminale, standard 3GPP 6G musi dysponować oryginalnymi technologiami i głównymi funkcjami interfejsu powietrznego, aby radykalnie poprawić wydajność sieci i oszczędność energii, zapewniając od 10 do 30 razy lepsze wrażenia użytkownika, 3 razy większą wewnętrzną wydajność widmową i efektywność energetyczną.

Zasadniczo technologia 6G nie oznacza kontynuacji lub unowocześnienia 5G, nie jest też kolejnym sposobem na wdrożenie 5G. Przeciwnie, 6G to nowa generacja możliwości, która ma wygenerować nowe wartości dla konsumentów.

Po drugie, standard 6G powinien obejmować rewolucję sztucznej inteligencji z OOM Quantum Leap

Jeszcze dwadzieścia lat temu Internet był narzędziem umożliwiającym korzystanie z najnowszych technologii. Rozwój sektora bezprzewodowego wykorzystał Internet i osiągnął znaczący sukces biznesowy. Dziś sztuczna inteligencja staje się czynnikiem umożliwiającym wdrażanie najnowszych rozwiązań technologicznych. Jest zatem oczywiste, że standard 6G powinien obejmować SI. Dlatego też proces standaryzacji 3GPP 6G musi w pełni przyswoić przełomowe zmiany technologii SI.

  • Od strony sieci rdzeniowej wykorzystanie technologii opartej na Agentic-AI pozwala na przebudowę architektury rdzenia 6G i osiągnięcie pełnej automatyzacji rdzenia 6G, z uwzględnieniem generowania, obsługi i konserwacji. Rozwiązanie 6G-Core jest nowym i wykraczającym poza 5G SBA, wspierającym prymitywne możliwości 6G AI, Sensing i NTN.
  • Z perspektywy RAN, AGI i ucieleśniona sztuczna inteligencja będą głównymi zastosowaniami SI w latach 2030-2040. Konieczne jest, aby podmioty z branży kontynuowały badania nad AGI i ucieleśnioną sztuczną inteligencją, a nie tylko nad obecną generatywną sztuczną inteligencją. Tym samym jest zbyt wcześnie, aby wyciągać wnioski na temat projektu interfejsu radiowego 6G w zakresie obsługi sztucznej inteligencji 6G.
  • Od strony UE urządzenia 6G UE muszą obsługiwać funkcję „Pełnej SI”. Transformacja technologii 6G z rozwiązań 5G będzie trudna, jeśli 6G UE nie będzie w stanie dostosować się do dynamicznego rozwoju sztucznej inteligencji i możliwości wykrywania w latach 2030-2040.

Po trzecie, architektura technologii 6G powinna być przedmiotem nieprzerwanych prac rozwojowych w celu stworzenia większego rynku

Standard 5G potwierdził swój sukces rynkowy w ostatnich latach, ewoluując w kierunku zaawansowanej sieci 5G. W ciągu najbliższych 5 lat lub dłużej technologie 5G i zaawansowanej 5G mogą spełnić wymagania klientów i nadal zapewniać wartość operatorom oraz chronić ich inwestycje w 5G.

Tym samym technologie 6G nie powinny pokrywać się i powielać z 5G, a także konkurować z przestrzenią rynkową 5G ani prowadzić do marnotrawstwa inwestycji operatorów. Zamiast tego rozwiązania te powinny tworzyć innowacyjne wartości branżowe i poszerzać przestrzeń rynkową dla sektora telefonii komórkowej.

Zwyczajne ponowne wykorzystanie architektury sieci 5G bez pokoleniowej i fundamentalnej modernizacji ograniczy aspiracje i wyobraźnię branży mobilnej w zakresie innowacji w erze 6G. W szczególności ponowne wykorzystanie sieci rdzeniowej 5G będzie stanowiło przeszkodę dla innowacyjności w dziedzinie sztucznej inteligencji.

Po czwarte, urządzenia dla użytkowników standardu 6G czekają na rewolucję

Udoskonalenia technologii urządzeń końcowych są kluczowym, jeśli nie jedynym, czynnikiem decydującym o ewolucji systemów mobilnych. To dzięki iPhone’om w 2007 roku branża mobilnych urządzeń szerokopasmowych odniosła fenomenalny sukces rynkowy. Nie sposób sobie wyobrazić, że smartfony pozostaną motorem napędowym branży mobilnej po 2030 roku.

Stąd też konieczne jest dokonanie nowych rewolucyjnych odkryć w technologiach urządzeń końcowych w erze technologii 6G, jak również przygotowanie systemu 6G do obsługi urządzeń końcowych.

Podsumowując, dr Tong Wen dodatkowo wyjaśnił związek między standardami 5G i 6G: „6G musi spełniać rolę innowacyjnej technologii pokoleniowej, a nie tylko rozszerzenia technologii 5G. Obecnie wdrażanie rozwiązań 5G odbywa się na całym świecie, a zapotrzebowanie i wymagania rynku mogą zostać zaspokojone przez technologię zaawansowanej sieci 5G. Rozwiązanie to pozwoli chronić inwestycje operatorów i kontynuować rozszerzanie przestrzeni rynkowej. Powielanie technologii 5G dla 6G jest zasadniczo strategią pseudo-6G, która nie stanowi najlepszego wykorzystania inwestycji dla operatorów. Nie można lekceważyć możliwości zaawansowanej sieci 5G pod względem obecnego rynku, podobnie jak nie powinno się lekceważyć potencjału technologii 6G”.

Zdjęcia – https://mma.prnewswire.com/media/2498236/huawei_wireless.jpg


Go to Source