PEKING, 23. október 2024 /PRNewswire/ – Lídri krajín BRICS sa po prvýkrát osobne stretnú v ruskom meste Kazaň odkedy sa skupina v januári historicky rozšírila z piatich členov na 10.
Čínsky prezident Xi Jinping pricestoval v utorok do Kazane na 16. samit BRICS. Počas samitu si Xi summitu okrem iných tém vymení s ostatnými lídrami názory na praktickú spoluprácu a rozvoj mechanizmu BRICS pre rozvíjajúce sa ekonomiky.
Čína dôsledne podporuje mechanizmus spolupráce BRICS, zúčastňuje sa na ňom a snaží sa o obojstranne výhodnú spoluprácu s ostatnými členmi v duchu otvorenosti a inkluzívnosti.
Spolupráca výhodná pre všetky strany
Od svojho založenia sa BRICS snaží o všestranne výhodnú spoluprácu, pričom vlajkovou loďou spolupráce BRICS bola Nová rozvojová banka (New Development Bank – NDB) so sídlom v Šanghaji.
Ako prvá multilaterálna rozvojová banka, ktorú založili rozvíjajúce sa ekonomiky, poskytuje NDB finančnú podporu pre rozvoj infraštruktúry, čistú energiu, ochranu životného prostredia a budovanie kybernetickej infraštruktúry v krajinách BRICS. Do konca roka 2023 schválila vo všetkých členských krajinách 105 projektov v hodnote približne 35 miliárd dolárov.
NDB slúži ako významná platforma pre medzinárodnú spoluprácu, ktorá presahuje územné hranice. Tým nielen podporuje hlasy krajín BRICS, ale predstavuje aj spoločné ašpirácie iných národov, povedala nedávno pre médiá Dilma Rousseff, prezidentka NDB.
Čína sa zaviazala prehlbovať vzájomne výhodnú spoluprácu s partnermi BRICS. V prvom štvrťroku tohto roka dosiahli obchody medzi Čínou a krajinami BRICS podľa colných úradov 1,49 bilióna jüanov (asi 209,7 miliardy USD), čo je medziročný nárast o 11,3 percenta.
Ronnie Lins, výkonný riaditeľ Brazílsko-čínskeho výskumného a obchodného centra, uviedol, že Čína zohráva kľúčovú úlohu pri budovaní konsenzu medzi krajinami BRICS, podpore koordinácie a spolupráce, ako aj presadzovaní spoločnej agendy.
„Nie sme uzavretý klub”
Trvalým záväzkom členov BRICS od vzniku mechanizmu zostávajú otvorenosť a inkluzívnosť. Prezident Xi Jinping opakovane zdôraznil, že krajiny BRICS sa nezhromažďujú v uzavretom klube či exkluzívnom kruhu.
Na stretnutí v Xiamen v roku 2017 predstavil čínsky líder program „BRICS Plus”, ktorý podporuje účasť viacerých rozvíjajúcich sa trhov a rozvojových krajín.
1. januára 2024 sa členmi BRICS stali Egypt, Etiópia, Irán, Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty stali a pripojili sa tak k Brazílii, Rusku, Indii, Číne a Južnej Afrike, čo znamená oficiálny začiatok väčšej spolupráce BRICS.
Viac ako 30 krajín buď formálne požiadalo o členstvo, alebo oň prejavilo záujem, a mnohé ďalšie rozvojové krajiny sa snažia o hlbšiu spoluprácu so skupinou.
Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Lin Jian sa o samite v Kazani vyjadril, že BRICS sa stal pozitívnou a stabilnou silou pre dobro v medzinárodných záležitostiach.
Povedal, že Čína je pripravená spolupracovať s ostatnými stranami v snahe o stabilný a trvalý rozvoj väčšej spolupráce BRICS, otváranie novej éry pre globálny juh, s cieľom hľadať silu prostredníctvom solidarity a spoločne podporovať svetový mier a rozvoj.
WANT YOUR COMPANY’S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
440k+
Newsrooms &
Influencers
9k+
Digital Media
Outlets
270k+
Journalists
Opted In