PEKING, 18. novembra 2024 /PRNewswire/ — „Z Chancay do Šanghaja” sa v Peru stalo populárnym sloganom, keď sa v prístave Chancay, vlajkovom projekte Číny – v rámci navrhnutej iniciatívy Jedno pásmo, jedna cesta (Belt and Road Iniciative – BRI), konal vo štvrtok slávnostný otvárací ceremoniál.
Mega projekt v hodnote 1,3 miliardy USD má priniesť revolúciu v regionálnom obchode tým, že pojme najväčšie nákladné lode na svete a výrazne skráti prepravné časy. Prvá fáza projektu skráti čas námornej dopravy z Peru do Číny na 23 dní, čím sa znížia logistické náklady najmenej o 20 percent.
Nový prístav má štyri kotviská s maximálnou hĺbkou 17,8 metra, ktoré sú schopné prijať ultra veľké kontajnerové lode s kapacitou 18 000 ekvivalentných dvadsaťstopových jednotiek (twenty-foot equivalent unit – TEU). Navrhovaná ročná kapacita priepustnosti prístavu je jeden milión TEU v krátkodobom horizonte a 1,5 milióna TEU v dlhodobom horizonte, čo z neho robí kľúčové centrum obchodu medzi Latinskou Amerikou a Áziou.
Čínsky prezident Si Ťin-pching vo svojom podpísanom článku zverejnenom vo štvrtok na peruánskom mediálnom kanáli El Peruano uviedol, že projekt prístavu Chancay prinesie Peru ročné príjmy vo výške 4,5 miliardy USD a vytvorí viac ako 8 000 priamych pracovných miest.
Si Ťin-pching a jeho peruánska partnerka Dina Boluarteová sa vo štvrtok zúčastnili slávnostného otvorenia prístavu Chancay prostredníctvom video spojenia.
„Projekt ,Zo Chancay do Šanghaja’, ktorého sme svedkami, nie je len základom a rozvinutím iniciatívy Jedno pásmo, jedna cesta v Peru, ale aj zrodom novej brány, ktorá spája pevninu a more, Áziu a Latinskú Ameriku,” povedal prezident Si Ťin-pching v prejave na otváracom ceremoniáli.
Si Ťin-pching priletel vo štvrtok skôr, aby vykonal štátnu návštevu Peru a zúčastnil sa 31. stretnutia ekonomických lídrov organizácie pre Ázijsko-tichomorskú hospodársku spoluprácu (APEC). Ide o jeho šiestu návštevu kontinentu od roku 2013.
Transformácia dynamiky regionálneho obchodu
Prístav Chancay nie je len dobrým hlbokomorským prístavom, ale aj prvým inteligentným a zeleným prístavom v Južnej Amerike, povedal Si Ťin-pching.
Strategicky umiestnený ako vstupná brána Peru do Tichého oceánu je prístav spojený s Panamerickou diaľnicou cez tunel, ktorý poskytuje priamy prístup do Limy, hlavného mesta Peru. Ako prvá „námorná rýchlodráha” do Latinskej Ameriky umožní rýchlejšiu a nákladovo efektívnejšiu prepravu peruánskeho exportu, ako sú brusnice a avokádo, na ázijské trhy.
„Naším cieľom je stať sa Singapurom Latinskej Ameriky, aby tadiaľto prechádzal prístavný náklad pri ceste do Ázie. Keď chce niekto z Brazílie, Venezuely, Bolívie, Paraguaja a Argentíny ísť do Ázie, mal by myslieť na Peru ako na východiskový bod,” povedal minulý mesiac novinárom peruánsky minister dopravy Raul Perez Reyes.
Výstavba prístavu Chancay je dokonale v súlade s rastúcimi požiadavkami na obchod medzi Čínou a Latinskou Amerikou.
Okrem toho Peru iniciovalo plány na rozvoj železničnej a diaľničnej siete spájajúcej prístav Chancay s veľkými mestami po celej krajine s potenciálnymi budúcimi prepojeniami na dopravné siete v iných regionálnych krajinách, čo by mohlo podporiť efektívny vývoz brazílskych sójových bôbov, železnej rudy, mrazeného mäsa, kolumbijskej kávy, avokáda a ďalšieho tovaru do Ázie touto novou obchodnou cestou.
„Prístav Chancay pomôže Peru zlepšiť efektivitu lodnej dopravy a prehĺbiť obchodnú spoluprácu s Áziou,” povedal David Gamero, zástupca manažéra projektu mega prístavu Chancay. Dodal, že okrem priamych ekonomických výhod bude obrovský prístav poháňať aj rozvoj logistického hodnotového reťazca Latinskej Ameriky a napredovanie v technologickom a priemyselnom raste, čím sa vytvorí „multiplikačný efekt”.
Si Ťin-pching raz hovoril o Peru ako o „susedovi Číny v Tichomorí” a citoval starú čínsku báseň, ktorá charakterizovala vzťahy Číny s krajinami Latinskej Ameriky a Karibiku: „Skutoční priatelia sa vždy cítia blízko seba bez ohľadu na vzdialenosť medzi nimi.”
Keď bude prístav Chancay uvedený do prevádzky, bude schopný integrovať celý latinskoamerický región do dynamického ekonomického rámca ázijsko-tichomorskej oblasti, čím sa výrazne posilní konektivita v rámci kontinentu aj mimo neho.
Zintenzívnenie spolupráce medzi Čínou a Latinskou Amerikou
Iniciatíva Jedno pásmo, jedna cesta, ktorú v roku 2013 navrhla Čína, zahŕňala od v roku 2017 Latinskú Ameriku a Karibskú oblasť.
Podľa správy riadiacej skupiny pre iniciatívu BRI podpísalo od roku 2023 dokumenty o spolupráci v rámci BRI s Čínou 22 krajín v regióne. Medzi významné projekty patrí, okrem iného, vedenie ultravysokého prenosu vysokého napätia vodnej elektrárne Belo Monte v Brazílii, argentínska železnica Belgrano Cargas.
Okrem toho je Čína od roku 2012 druhým najväčším obchodným partnerom Latinskej Ameriky. V roku 2023 celkový objem obchodu medzi Čínou a krajinami Latinskej Ameriky presiahol 489 miliárd USD.
Odborníci tvrdia, že čínske investície a technická podpora pomáhajú krajinám Latinskej Ameriky urýchliť ich ekonomický rozvoj a stali sa dôležitou hybnou silou rozvoja južnej pologule. Vyjadrili tiež očakávania, že účasť Si Ťin-pchinga na stretnutí APEC prinesie pozitívny impulz do regionálnej integrácie a hospodárskej spolupráce.
Rafael del Campo Quintana, viceprezident Asociácie peruánskych exportérov, uviedol, že APEC nie je len dôležitou platformou na podporu regionálnej obchodnej a hospodárskej spolupráce, ale poskytuje aj rozvojovým krajinám vrátane Peru príležitosti na hlbokú integráciu do globálnej ekonomiky.
WANT YOUR COMPANY’S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
440k+Newsrooms &Influencers
9k+Digital MediaOutlets
270k+JournalistsOpted In