PARYŻ, 25 marca 2025 r. /PRNewswire/ — w dniu 24 marca 2025 r. podczas szczytu MPLS & SRv6 AI Net World Congress 2025 firma Huawei zorganizowała GALĘ IP. Wydarzenie, któremu przyświecało hasło „AI WAN: wprowadzamy sieci IP w erę inteligentnych technologii”, okazało się sukcesem. W szczycie wzięli udział operatorzy, organizacje normalizacyjne praz podmioty branżowe, przyglądając się najnowszym trendom w dziedzinie innowacji AI WAN. Nowatorskimi praktykami w zakresie sieci IP podzielili się czołowi operatorzy, w tym Telecom Argentina i Turkcell Türkiye. Huawei z kolei przedstawiła, w jaki sposób rozwiązanie AI WAN wspiera sieci IP przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Podczas wydarzenia miała miejsce również inauguracja inicjatywy AI WAN podjętej przez IPv6 Forum, World Broadband Association (WBBA), Turkcell Türkiye, Telecom Argentina, European Advanced Networking Test Center (EANTC) oraz Huawei w celu wsparcia rozwoju innowacji i wdrożeń w dziedzinie sieci IP.
Zuo Meng, President of Router Domain, Huawei’s Data Communication Product Line, delivering an opening speech
AI WAN Initiative: Promoting the Evolution of IP Network Innovation and Deployment
W mowie inauguracyjnej Zuo Meng, prezes Huawei ds. segmentu routerów w linii rozwiązań do transmisji danych, powiedział, że operatorzy aktualnie stoją przed szeregiem wyzwań, wśród których można wymienić stagnację wzrostu usług tradycyjnych, wolniejsze od przewidywanego tempo rozwoju nowych usług, a także wysoki poziom skomplikowania i kosztów sieci, co wiąże się z koniecznością budowania sieci nowej generacji. Stworzone przez Huawei rozwiązanie AI WAN wprowadza sztuczną inteligencję do usług eksploatacyjno-konserwacyjnych, łączności i routerów, zwiększając potencjał i wartość sieci.
Latif Ladid, przewodniczący IPv6 Forum, wyraził przekonanie, że wykorzystanie sztucznej inteligencji w infrastrukturze sieciowej – jak w przypadku AI WAN – będzie w przyszłości nieodzowne. Z myślą o przyspieszeniu wdrażania protokołu SRv6 w ramach forum IPv6 uruchomiono program certyfikacyjny SRv6 Ready Logo, a Huawei był jednym z pierwszych producentów, który uzyskał certyfikat.
Santiago Costanzo, dyrektor ds. ewolucji transportu w Telecom Argentina, mówił o wdrażaniu kluczowych technologii i innowacyjnych praktyk opartych na sztucznej inteligencji w dziedzinie sieci IP. Jak zauważył, dzięki protokołowi SRv6 operatorzy mogą zwiększyć wydajność automatyzacji E2E i uzyskać deterministyczną latencję. W dobie sztucznej inteligencji Telecom wykorzystuje technologie AI, by upraszczać obsługę eksploatacyjno-konserwacyjną i zwiększać wydajność, a tym samym kreować wartość dla klientów.
Durmus Mehmet, dyrektor Turkcell ds. sieci szkieletowych IP/MPLS i centrów danych w Turkcell, wyjawił, że Turkcell buduje ultraszerokopasmową i wysoce niezawodną autonomiczną sieć z myślą o zróżnicowanych usługach dla klientów. Jak podkreślił, jego firma dostrzega kierunek ewolucji AI WAN i zamierza współpracować z Huawei nad wspólnymi innowacjami zorientowanymi na oszczędność energii, monitorowanie światłowodów z wykorzystaniem sieci HFC, identyfikację aplikacji AI oraz agentów AI.
Xu Huan, zastępca prezesa ds. segmentu routerów w linii rozwiązań do transmisji danych w Huawei, podzielił się ekspercką wiedzą na temat rozwiązania AI WAN. Jak wyjaśnił, to innowacyjne rozwiązanie bazuje na trójwarstwowej architekturze, którą tworzą routery AI, nowa łączność AI oraz nowy mózg AI. Wykorzystując je, operatorzy mogą budować sieci przy optymalnym całkowitym koszcie posiadania, rozwijać nowe usługi, podnosić wydajność operacyjną oraz napędzać wzrost nowych usług. Wu Qin, architekt sieci transmisji danych w Huawei oraz członek rady ds. architektury internetu w IETF, zauważył, że na nowy mózg AI składają się AssurSpirit, ChangeSpirit oraz OptimSpirit. W ramach współpracy małych i dużych modeli językowych trójka agentów AI umożliwia prowadzenie działalności w oparciu o inteligentne technologie oraz przyspieszenie ewolucji w kierunku sieci autonomicznych (AN) L4. Zied Ben Houidi, główny specjalista Huawei ds. dużych modeli językowych w linii rozwiązań do transmisji danych, również podzielił się spostrzeżeniami na temat zastosowania sztucznej inteligencji w sieciach IP.
Z kolei Carsten Rossenhövel, dyrektor techniczny i współzałożyciel European Advanced Networking Test Center (EANTC) – wiodącej organizacji prowadzącej niezależne badania w Europie – mówił o postępach w prowadzonym w 2025 r. badaniu interoperacyjności dostawców. Oznacza to, że kluczowe możliwości sieci IP w dobie sztucznej inteligencji osiągnęły wyższy poziom dojrzałości pod względem interoperacyjności.
Na zakończenie IP GALA forum IPv6, WBBA, Turkcell Türkiye, Telecom Argentina, EANTC oraz Huawei wspólnie zainaugurowały inicjatywę AI WAN mającą na celu wsparcie rozwoju innowacji i wdrożeń w dziedzinie sieci IP.
Huawei zamierza kontynuować współpracę z operatorami i partnerami branżowymi w zakresie poszukiwania nowych rynków w dobie inteligentnych technologii z myślą o wsparciu klientów w osiąganiu sukcesów biznesowych i przyspieszeniu wzrostu nowych usług.
Zdjęcie – https://mma.prnewswire.com/media/2649507/image_1.jpg
Zdjęcie – https://mma.prnewswire.com/media/2649508/image_2.jpg