Ako hrdinovia z čínskeho Guangdongu bojovali vo veľkej vlasteneckej vojne Sovietskeho zväzu?

GUANGZHOU, Čína, 9. máj 2025 /PRNewswire/ – Správa od GDToday.

Keďže si tento rok pripomíname 80. výročie víťazstva Sovietskeho zväzu vo veľkej vlasteneckej vojne, opäť sa vynárajú niektoré spoločné spomienky, ktoré presahujú hranice štátov.

Continue Reading


Previous peers who stayed at Ivanovo International Children’s Home during the Soviet Union’s Great Patriotic War reconnected in 2008 (Photo: Xinhua)


Russian woman displayed vintage photos of students at Ivanovo International Children’s Home (Photo: Xinhua)

Potomkovia revolucionárov z juhočínskej provincie Guangdong kedysi stáli po boku sovietskeho ľudu a bojovali proti fašistickej agresii. Svojím duchom aj telom nasadzovali svoj život za vytúžený mier.

Ich príbehy nielenže zaznamenávajú priateľstvo, ktoré vytvoril čínsky a ruský ľud, ale odrážajú aj bojovú históriu provincie Guangdong v globálnom boji proti fašizmu.

Neúprosný boj

Začiatkom 30. rokov 20. storočia boli stovky ambicióznych mladých ľudí, väčšinou mladých dedičov čínskych revolucionárov, vyslané z Číny do Sovietskeho zväzu, aby sa naučili užitočným odborným znalostiam a technickým zručnostiam.

Keď však v roku 1941 nacistické Nemecko náhle zaútočilo na Sovietsky zväz, boli nútení čeliť krutosti vojny priamo. Mnohí z nich, hoci pochádzali z luxusného prostredia, museli znášať hlad a zimu, po odvelení z tried do zadnej časti bojiska.

V Medzinárodnom detskom domove v Ivanove sa učili pracovať v továrňach a na farmách a dokonca sa dobrovoľne hlásili do mestských nemocníc, aby pomáhali raneným vojakom. Ich príbehy sú dôkazom odolnosti a prekračovania národných hraníc v spoločnom boji proti fašizmu.

Deng Jinna, anjel liečenia bolesti

Deng Jinna z provincie Guangdong, ktorá zomrela v decembri 2020 vo veku 82 rokov, je svedkom tejto kapitoly histórie.

Keď v roku 1941 vypukla vojna, osemročná Deng spolu so svojimi rovesníkmi v Medzinárodnom detskom domove Ivanovo dlhé hodiny prechádzala po nemocniciach, aby vymieňala obväzy vojakom bojujúcim na fronte. Deng ako anjel neúnavne písala povzbudivé odkazy na útržky novín. Deng so svojimi rovesníkmi povzbudzovali trýznených vojakov piesňami a tancom.

V roku 2020 odovzdal Viktor Paškov, úradujúci generálny konzul Ruska v Kantone, Deng pri jej nemocničnej posteli „Medailu k 75. výročiu víťazstva vo veľkej vlasteneckej vojne”, na znak úcty voči nej a voči čínskemu ľudu za solidaritu počas vojny.

„Kŕmili sme ranených, rozprávali im príbehy a keď sa usmievali, vedeli sme, že to všetko stálo za to,” povedal v roku 2020 Li Duoli, spolupracovník Teng počas vojny.

Jej najstarší syn, Li Dongming, spomínal na vojnové utrpenie: „Keď nepriateľské lietadlá zhadzovali zápalné bomby, staršie deti sa ponáhľali hasiť plamene pieskom. Prežili sme na zemiakoch a cibuli.” Tieto útržky spomienok, vyryté odvahou a odolnosťou, prekonávajú desaťročia a približujú nám, ako niesli ťarchu histórie aj tí najmladší. 

Huang Jian, bojovník na domácom fronte

V roku 1941 mal Huang Jian iba 14 rokov. Keďže ho považovali za príliš krehkého a slabého, nedostal sa do armády, no napriek tomu túžil po zázraku, ktorý by prepísal históriu v zákulisí: zbieral prázdne fľaše na výrobu Molotovových koktailov naplnených benzínom, odhŕňal sneh na leteckých základniach, pracoval v muničných továrňach a dokonca tri roky po sebe každý mesiac daroval krv.

„Všetko pre víťazstvo!” bolo motto, ktoré ho hnalo vpred. „Boli sme ešte veľmi mladí,” spomínal raz Huang Jian, „ale každá kvapka krvi, ktorú sme darovali, každý zemiak, ktorý sme vypestovali – predstavovali náš vzdor proti fašizmu.”

Tieto slová kryštalizujú mimoriadne odhodlanie generácie, ktorá nedostatok premenila na silu a preukázala, že aj tie najmladšie ruky dokážu ovládať nástroje oslobodenia.

Súrodenci Su, bojovníci v textilných továrňach

Ďalší legendárny príbeh pochádza od detí Su Zhaozhenga, významnej osobnosti čínskeho robotníckeho hnutia. Jeho dcéra Su Liwa a syn Su Heqing po absolvovaní vojenského výcviku pracovali v textilnej továrni Ivanovo, kde vyrábali základné zásoby pre frontovú líniu.

Hrôzy vojny sa im hlboko vryli do pamäti natrvalo. „Keď nad nami revali nemecké lietadlá, schytili sme sa, utekali do protileteckých krytov a hneď ako zaznel signál, že nebezpečenstvo pominulo, sme sa ponáhľali späť k strojom.”

Ich neústupné odhodlanie, typické pre synov a dcéry Guangdongu, sa stalo neodmysliteľným článkom v priemyselnom reťazci Sovietskeho zväzu počas vojny – dôkazom toho, ako obyčajné ruky zvádzali neobyčajný boj.

Na čo si treba pamätať po 80 rokoch?

O osemdesiat rokov neskôr, keď si Čína a Rusko spoločne pripomínajú toto historické víťazstvo, nie sú príbehy obyvateľov provincie Guangdong len poctou minulosti, ale aj jasnou výzvou k mieru. V dobe poznačenej rastúcou polarizáciou a konfrontáciou ľudstvo potrebuje takéto nadnárodné putá solidarity, ktoré osvetľujú cestu vpred.

Dnes táto história svetu pripomína: Za víťazným bojom proti fašizmu sa skrývali obete a jednota množstva bežných ľudí naprieč hranicami. Ich kolektívne odhodlanie, ukuté v ohnisku vojny, zostáva majákom globálnej spolupráce tvárou v tvár moderným výzvam.

Foto: https://mma.prnewswire.com/media/2683371/1.jpg
Foto: https://mma.prnewswire.com/media/2683372/2.jpg 

Go to Source