PEKIN, 2 listopada 2023 r. /PRNewswire/ — W poniedziałek i wtorek w Pekinie odbywało się programowe posiedzenie finansowe, które ma wyznaczyć kierunek rozwoju finansowego Chin.
Odbywająca się co pięć lat programowa konferencja finansowa jest najważniejszym w Chinach posiedzeniem poświęconym sprawom finansowym wytyczającym kurs kolejnego etapu rozwoju i reformy finansów krajowych.
Tematem przewodnim tegorocznej konferencji było pojawienie się nowych pojęć, takich jak budowanie „narodu przewodzącego pod względem finansowym” oraz odkrywanie „drogi rozwoju finansowego o chińskich cechach”, wytyczanie nowych szlaków dla przyszłej reformy finansów Chin na podstawie wyników przeprowadzonych analiz.
Wprowadzenie pojęcia budowania „narodu przewodzącego pod względem finansowym” oznacza, że finanse odgrywają coraz ważniejszą rolę i zajmują coraz bardziej istotną pozycję w całej gospodarce narodowej, powiedział Liu Xiaochun, profesor instytutu Shanghai Advanced Institute of Finance przy Uniwersytecie Jiao Tong w Szanghaju.
Otwarcie finansowe wysokiego szczebla
Na konferencji omówiono działania, których celem jest promowanie otwarcia się na wysokim szczeblu.
Uczestnicy konferencji za niezbędne uznali stabilne rozszerzanie otwarcia instytucjonalnego w sektorze, wprowadzenie udogodnień sprzyjających inwestycjom i finansowaniu międzygranicznemu, doprowadzenie do przyciągnięcia większej liczby zagranicznych instytucji finansowych i kapitału długoterminowego wspomagających rozwój chińskich przedsiębiorstw.
W przyszłości Chiny będą dążyć do dostosowania rodzimych reguł finansowych do międzynarodowych reguł gospodarczych i handlowych oraz zwiększenia przejrzystości i przewidywalności obecnego otwarcia, powiedział CMG Guan Tao, główny ekonomista Departamentu Papierów Wartościowych Banku Chin (Bank of China Securities).
Guan zauważył też, że Chiny będą nadal promować urynkowienie, zasady prawne oraz internacjonalizację rodzimego rynku finansowego, wykorzystując w tym celu strefy wolnego handlu, porty wolnego handlu oraz wybrane centra finansowe.
Na posiedzeniu wezwano do zwiększenia konkurencyjności i wpływu Szanghaju jako międzynarodowego centrum finansowego, a także wzmocnienia statusu Hongkongu jako międzynarodowego centrum finansowego.
Guan dodał też, że w procesie rozszerzania otwierania się należy podjąć działania zmierzające do zabezpieczenia się przed zagranicznym ryzykiem gospodarczym.
Do końca września w Chinach powstały przedstawicielstwa 202 banków z 52 krajów i regionów.
Dane pokazują też, że 1110 instytucji zagranicznych uzyskało dostęp do chińskiego rynku papierów wartościowych, a wartość holdingów na koniec września sięgnęła 3,3 biliona juanów.
Gwarantowanie krajowego bezpieczeństwa finansowego
Oprócz otwarcia się na konferencji poruszono również temat bezpieczeństwa finansowego.
Podkreślono konieczność zagwarantowania krajowego bezpieczeństwa finansowego i gospodarczego oraz że przeciwdziałanie ryzyku finansowemu musi być zadaniem nadrzędnym sektora finansowego.
Jak pokazują dane opublikowane przez Ludowy Bank Chin (PBOC), od 2014 r. do września 2023 r. w Chinach zaobserwowano wzrost kwoty kredytów w juanach i przeznaczonych na wzmocnienie gospodarki realnej z 81,43 biliona juanów do ponad 230 bilionów juanów (około 32,04 biliona USD) przy średnim rocznym wskaźniku wzrostu na poziomie 10 procent, tj. zgodnym z nominalnym wzrostem PKB.
Mimo to, biorąc pod uwagę różnorakie problemy dotykające sektor finansowy, na posiedzeniu stwierdzono, że nadal nie wyeliminowano ukrytego ryzyka gospodarczego i finansowego, m.in. korupcji finansowej oraz niskiej efektywności sektora finansowego w obsłudze gospodarki realnej.
„Na posiedzeniu sformułowano wiele wymogów dla kolejnego etapu regulacji finansowej. Stanowią one wytyczne i ramy zgodności służące przyszłemu wzmocnieniu i udoskonaleniu nadzoru finansowego, usunięciu luk oraz zwiększeniu efektywności” – powiedział Guan.
Odnosząc się do tego, iż tematem przewodnim głównej konferencji programowej w obszarze finansów jest budowa narodu przewodzącego pod względem finansowym Guan oświadczył, że finanse to serce gospodarki krajowej i ważny element kluczowej konkurencyjności kraju, „a zatem zbudowanie narodu przewodzącego pod względem gospodarczym wymaga zbudowania narodu przewodzącego pod względem finansowym”.
SOURCE CGTN