CGTN: Odhalení nástrojů hospodářské politiky: Co se skrývá za posledním zasedáním vedení Komunistické strany Číny?

PEKING, 27. dubna 2025 /PRNewswire/ — Čínská státní zpravodajská televizní společnost CGTN zveřejnila článek o posledním zasedání vedení Komunistické strany o ekonomické situaci a práci. Článek zkoumá nástroje hospodářské politiky země a zdůrazňuje silnou odolnost a potenciál čínské ekonomiky. Přibližuje také, že byl na zasedání kladen důraz na zvýšené úsilí o urychlené provádění aktivnějších a účinnějších makroekonomických opatření, jakož i na zvýšení spotřeby služeb s cílem posílit celkovou úlohu spotřeby při podpoře hospodářského růstu.

Čínská ekonomika zaznamenala v prvním čtvrtletí roku silný nástup a prokázala stabilní výkonnost a odolnost.

HDP země vzrostl v 1. čtvrtletí 2025 meziročně o 5,4 % na 31,8758 bilionu jüanů (asi 4,42 bilionu amerických dolarů), což ji řadí mezi největší světové ekonomiky a umožňuje jí lépe čelit globálním nejistotám.

Během pátečního zasedání Politického byra Ústředního výboru Komunistické strany Číny čínské vedení analyzovalo a studovalo současnou ekonomickou situaci a hospodářskou práci.

Zasedání konstatovalo, že v letošním roce došlo ke zlepšení ekonomiky země, přičemž důvěra veřejnosti se neustále zvyšuje a bylo dosaženo významného pokroku v oblasti vysoce kvalitního rozvoje, a vyzvalo k úsilí o urychlené provádění aktivnějších a účinnějších makroekonomických opatření a zvýšení spotřeby služeb, aby se posílila úloha spotřeby při podněcování hospodářského růstu.

Aktivnější a účinnější makropolitika

Kromě HDP zaznamenala Čína v prvním čtvrtletí i další ekonomické ukazatele, které překonaly očekávání trhu. Například investice do fixních aktiv vzrostly meziročně o 4,2 %, investice do výstavby infrastruktury o 5,8 % a investice do zpracovatelského průmyslu o 9,1 %.

Díky politické podpoře, schopnosti reagovat na místní úrovni a rychlému nárůstu dynamiky založené na inovacích vykazuje ekonomika země silnou odolnost a potenciál.

Čína provedla důkladné politické přípravy na vnější změny, neboť již vstoupila v platnost řada cílených makroekonomických opatření a podle potřeby budou zavedena další postupná opatření ke zmírnění vnějších šoků.

Páteční zasedání vyzvalo k plnému využití aktivnější fiskální politiky a mírně uvolněné měnové politiky, ke koordinaci domácí ekonomické práce a úsilí v mezinárodní ekonomické a obchodní oblasti, k neochvějnému řízení vlastních záležitostí a k udržení stability zaměstnanosti, podniků, trhů a očekávání.

Luo Zhiheng, hlavní ekonom společnosti Yuekai Securities, uvedl, že je třeba usilovat o dobré využití agregátních a strukturálních nástrojů politiky, snížit míru povinných minimálních rezerv a úrokové sazby, pokud je to vhodné, a zvýšit spotřebu a poptávku po podnikových investicích.

Vícestranný přístup k podnikům, které se potýkají s problémy

Na zasedání zazněla naléhavá výzva, aby se podnikům, které se potýkají s problémy, pomohlo vícestranným přístupem, včetně silnější finanční podpory a urychlení integrace mezi rozvojem domácího a zahraničního obchodu.

Zdůraznila potřebu zajistit lidem živobytí a uvedla, že pro podniky, které utrpěly relativně většími dopady cel, bude navýšen podíl prostředků z pojištění pro případ nezaměstnanosti, které se podnikům vracejí, aby udržely stabilní mzdy.

V souvislosti s nedávným zvýšením cel v USA čínské podniky zahraničního obchodu aktivně reagují inovativními výrobky, získávají zakázky a rozšiřují trhy.

Země rovněž přijala rychlá a aktivní opatření, aby se vyrovnala s celními šoky – oslovila širší zahraniční trhy a zároveň posílila domácí prodejní kanály modernizovanými výrobky.

Bai Wenxi, místopředseda China Enterprise Capital Alliance, vyzval k využití opatření, jako je finanční podpora a dotace na spotřební poukázky, k další podpoře podniků zahraničního obchodu a k dalšímu zvyšování finančních dotací pro podniky vyvážející do tuzemska.

Zvýšení spotřeby služeb

Na pátečním zasedání byla rovněž zdůrazněna potřeba zvýšit spotřebu služeb, přičemž bylo vyzváno k urychlenému odstranění restriktivních opatření v oblasti spotřeby a navrženo zavedení možnosti opětovného poskytování úvěrů na spotřebu služeb a péči o seniory.

Spotřeba služeb se postupně stala novým motorem hospodářského růstu a důležitou oblastí pro využití potenciálu spotřeby. V prvním čtvrtletí roku 2025 vzrostl maloobchodní prodej spotřebního zboží, hlavní ukazatel síly spotřeby v zemi, meziročně o 4,6 %.

Díky cíleným opatřením na podporu spotřeby se zrychlily i výdaje spojené se službami. V prvním čtvrtletí vzrostl maloobchodní prodej služeb meziročně o 5 %.

Kromě toho se intenzivně realizuje řada dokumentů na podporu spotřeby služeb. Čínské úřady například představily pracovní plán na zvýšení spotřeby služeb v roce 2025 a v rámci širšího úsilí o stimulaci domácí poptávky zveřejnily řadu nových opatření zaměřených na rozšíření a modernizaci spotřeby v domácím sektoru služeb.

Zpráva vydaná výzkumným centrem Čínský institut pro reformy a rozvoj předpokládá, že do roku 2030 by spotřeba služeb na obyvatele čínských měst a venkova mohla přesáhnout 20 000 jüanů a tvořit více než polovinu celkové spotřeby.

Spotřeba služeb se stala hnacím motorem spotřeby zboží a trend „služeb podobných zboží” nabírá na síle v celé zemi, uvedl Chi Fulin, vedoucí výzkumného centra.

Další informace naleznete zde:

https://news.cgtn.com/news/2025-04-25/Unboxing-China-s-economic-policy-tools-after-latest-leadership-meeting-1CRzRDF2bLi/p.html.


Go to Source