Zároveň prebieha konferencia MODERN RAILWAYS 2025
PEKING, 13. júl 2025 /PRNewswire/ – Správa denníka China Daily:
Ako uvádza spoločnosť China State Railway Group Co., Ltd. (CR), od 8. do 11. júla 2025 sa konal v Pekingu 12. svetový kongres o vysokorýchlostných železniciach, ktorý spoločne usporiadali CR a Medzinárodná železničná únia (UIC). Téma podujatia bola: „Vysokorýchlostná železnica: Inovácie a rozvoj pre lepší život”. Podujatia sa zúčastnilo viac ako 2000 účastníkov vrátane vládnych úradníkov, diplomatických vyslancov, vedúcich pracovníkov spoločností, odborníkov a akademikov z viac ako 60 krajín, regiónov a medzinárodných organizácií, ako aj domácich zástupcov. Prítomní zástupcovia vysoko ocenili rýchly rozvoj a pozoruhodné úspechy čínskej vysokorýchlostnej železnice za posledné roky. Bol dosiahnutý široký konsenzus v kľúčových otázkach týkajúcich sa budúcnosti inovácií a rozvoja vysokorýchlostných železníc.
Kongres poslúžil ako globálna platforma na prezentáciu úspechov vysokorýchlostnej železnice, podporu technologickej výmeny a priemyselnej spolupráce. Súčasťou podujatia boli 2 okrúhle stoly a 30 technických stretnutí, kde sa o inovácie podelilo viac ako 200 vedúcich pracovníkov, odborníkov a akademikov. Viac ako 700 príspevkov z 27 krajín a medzinárodných organizácií prinieslo najaktuálnejšie myšlienky a nové perspektívy.
Zároveň prebiehala konferencia MODERN RAILWAYS 2025, ktorá prilákala 521 spoločností zo 14 krajín a regiónov. Bolo tu predstavených množstvo pokročilých technológií a špičkových zariadení, ako napríklad inteligentná kontrola železničnej infraštruktúry prostredníctvom dronov. Vystavených bolo tridsať inovatívnych modelov vlakov vrátane elektrických vlakov CR450 Fuxing a vlakov maglev. Na výstave sa prezentovalo viac ako 30 000 kategórií exponátov a privítala viac ako 72 000 návštevníkov, čím ponúkla verejnosti pohľad do budúcnosti technológie vysokorýchlostných železníc.
Počas kongresu podpísala spoločnosť CR dohody o spolupráci so železničnými skupinami z Francúzska, Španielska, Kazachstanu, Azerbajdžanu, Uzbekistanu, Bieloruska, Laosu, Malajzie a ďalších krajín. Súčasťou kongresu boli aj vedecké podujatia s tematikou železníc, interaktívne zapojenie fanúšikov a technické návštevy, propagácia kultúry vysokorýchlostnej železničnej dopravy a budovanie kontaktov pre vzájomné učenie a výmenu medzi kultúrami.
Čínska vysokorýchlostná železničná sieť má dĺžku 48 000 km – viac ako 70 % celosvetovej siete – a spája 97 % miest s populáciou nad 500 000 obyvateľov. Vlaky Fuxing EMU premávajú komerčnými rýchlosťami až do 350 km/h s viac ako 10 000 odchodmi denne, pričom prepravia viac ako 16 miliónov cestujúcich. Počet ciest v rámci EMU presiahol 22,9 miliardy. Čína stála na čele vývoja všetkých 13 medzinárodných noriem na systémovej úrovni v rámci UIC, pričom prispela odbornými znalosťami a prispela k rozvoju globálnych železničných technológií.